Rusům se vyfukují tanky, upozorňuje posměšně Kyjev

Přidat na Seznam.cz

Generální štáb ukrajinských ozbrojených sil uvedl, že Rusko při probíhající invazi na Ukrajinu používá nafukovací tanky. Podle čtvrtečního příspěvku na Facebooku se některé z „gumových“ tanků mezitím vyfoukly, píše server iflscience.

„Zatímco naši partneři souhlasí s dodávkami tanků na Ukrajinu, okupační armáda zároveň zvyšuje přítomnost ‚tankových jednotek‘ ve směru na Záporoží. Ale čerstvý vzduch kozáckého regionu zřejmě není pro gumové výrobky okupantů vhodný, takže jsou odfouknuty, aniž by splnily své hlavní poslání

Používání nafukovacích tanků Ruskem se datuje desítky let, ale nakonec ustrnulo na chvostu. V roce 2016 pak společnost, která nafukovací tanky vyrábí, sdělila deníku The New York Times, že náhle zvýšila jejich produkci.

Historie nafukovacích vábniček ve válce ovšem sahá mnohem dál. Ve druhé světové válce se ve velkém množství používaly nafukovací tanky z týmu Ghost Squad, který měl za úkol oklamat nacisty. Používaly se nejen nafukovací tanky, ale i zvukové efekty, jména vymyšlených generálů a falešný radiový provoz. Podle historiků byla Ghost Squad účinná natolik, že přiměla Hitlera přesunout podstatné síly, aby bojovaly proti této falešné hrozbě. Tyto jednotky pak chyběly při obraně linie na Rýnu.

Zdroje: newyorktimes.com, iflscience.com