Ruský voják natáčel záběry s vlastním dronem, sestřelili ho Ukrajinci. Z paměťové karty zjistili důležité strategické informace

Přidat na Seznam.cz

Ruský voják udělal zásadní chybu. Učil se, jak se pracuje s dronem, nedošlo mu však, že veškerý materiál, který nahraje, je pak dostupný pro každého, kdo dron sestřelí.

Voják v Charkovské oblasti vzal dron na testující let – obkroužil svou pozici a natočil tak ruský úkryt i svou tvář. Poté dron vyslal na průzkum ukrajinských pozic.

Tam cesta dronu skončila, bezpilotní letoun byl zastaven pohraničníky z luhanského oddílu Státní pohraniční služby Ukrajiny. „Po prostudování orientačních bodů z paměťové karty dronu vojáci vypočítali souřadnice pozic nepřítele a předali je svým kolegům z ozbrojených sil,“ pochlubili se úlovkem pohraničníci na svém Facebooku, kde také video s ruským vojákem sdíleli.

Ukrajinští vojáci mu děkují

Není jasné, zda měl incident nějakou dohru, ruský voják za své ukrajinské protivníky však udělal něco, co se normálně vykupuje životy ukrajinských dronů. Jeden takový dron, například podle pohraničníků z Doněcké oblasti, má životnost pouhých 5 letů.

Ruský voják tak zároveň ztratil svůj dron a ještě k tomu pomohl ukrajinským obráncům. Získané informace mohou pomoci obráncům Ukrajiny v rozšíření statistiky, kterou pravidelně sdílí Ministerstvo obrany Ukrajiny na svém Twitteru.

Ponurá statistika

Podle čísel, která však nejsou potvrzena z nezávislých zdrojů, ruští okupanti ztratili od začátku invaze 153 120 vojáků a 3414 tanků. Mnoho těchto ztrát bylo způsobeno právě díky leteckému průzkumu prováděném bezpilotními letouny.

Zdroje: Státní pohraniční služba Ukrajiny, Ministerstvo obrany Ukrajiny