Ruská mentalita krutosti. Tak vypadá peklo ukrajinských válečných zajatců

Přidat na Seznam.cz

Ruské tábory a věznice určené pro zajaté ukrajinské vojáky jsou skutečným peklem. Ukrajinští vojáci, kterým se zázrakem podařilo vrátit z ruského zajetí, jsou častokrát v katastrofálním stavu. Mnozí jsou stále zadržování v ruských věznicích a táborech. Někteří beze stopy zmizeli. Jiní byli bestiálně zmrzačeni, jak uvádí redaktor polského deníku Wiadomosci, který se nachází přímo na Ukrajině.

Ruská mentalita se vždy projevovala krutostí vůči zajatcům

Dostat se do ruského, nebo dříve sovětského zajetí bylo vždy hrozné. Rusům je bližší brutální zacházení se zajatci po vzoru Číňanů, nebo Japonců, než evropské zásady humanity obsažené v Ženevské konvenci o zacházení s válečnými zajatci. Tak tomu bylo od samého začátku „moderního“ Ruska. Maxim Gorkij během ruské občanské války napsal, že: „Nejnápadnějším rysem ruské národní povahy je právě krutost“. Gorkij, zkušený pozorovatel a odborník na ruskou duši, navíc usoudil, že „Nejzajímavějším rysem ruské krutosti je její ďábelskost. Přesněji řečeno krutě sofistikovaná ďábelská estetika.“ řekl před zhruba sto lety Gorkij a jeho slova ohledně ruské krutosti jsou bohužel aktuální dodnes, jak dokazují reálie války na Ukrajině.

Jak Rusové jednají se zajatci?

Mohlo by se zdát, že po hrůzách 2. světové války bude i ruské myšlení na vyšší úrovní a zcivilizuje se tak i jednání s válečnými zajatci. Skutky, kterých se Rusové od té doby dopustili, ale svědčí spíše o opaku. Už v Afghánistánu se sovětské mučící techniky staly nechvalně známými. Jsou dokumentovány případy, kdy byli váleční zajatci vyhozeni z vrtulníku letícího stovky metrů nad zemí. Dalším oblíbeným postupem bylo přivázat lano k vrtulníku a pak letět v malé výšce mezi skalami, dokud ostré hrany neroztrhaly tělo oběti. V Kerale bylo několik afgánských zajatců prokazatelně přejeto tankem. Ve vesnici Pedkwabe Shana sovětská armáda zaživa upálila 105 afgánský zajatců. Bestiální mučící technika nazvána ,,svlékání uniformy“ končila vždy krutou smrtí mučeného zajatce. Tato technika je příliš brutální na to, abychom jí tady podrobně popisovali. Po takovém zacházení nezůstali Afghánci sovětům nic dlužni a některé mrtvoly zajatých ruských vojáků, byly později také jejich spolubojovníky nalezeny v zohaveném stavu.

Nic se nezměnilo. Rusové i dnes mnohdy umučí válečné zajatce k smrti, nebo je kastrují

V červenci bylo na internetu zveřejněno video, na kterém ruský voják mučil ukrajinského válečného zajatce, kastroval ho a nakonec ho zabil střelou do hlavy. Zločin spáchal Ochur Suge Mongus, vojín pocházející z asijské části Ruska, sloužící v praporu „Ochmat“. Po návratu do Ruska nebyl ruskou justicí nijak potrestán. V Popasně Rusové zajaté ukrajinské vojáky vykastrovali a jednomu sťali hlavu. Podobné případy nejsou ojedinělé. Na začátku září o tom psali britští lékaři, kteří na Ukrajině pomáhají s péči o raněné vojáky. Uvedli, že ze skupiny čtyřiceti válečných zajatců zachráněných z ruského zajetí, jich byla více než polovina vykastrována. Některé z těchto skutečnosti jsou zveřejněny i na webu OSN.

Svědectví zajatých ukrajinských vojáků, které se podařilo osvobodit

Závěry mise OSN monitorující zacházení se zajatci ve válce na Ukrajině

Komise OSN vyhodnotila, že Rusové a jejich spojenci Čečenci vědomě porušují mezinárodní smlouvy o ochraně válečných zajatců a civilistů. Mnoho informací ve zprávě OSN bylo získáno z rozhovorů s válečnými zajatci, kteří byli propuštěni ze zajateckých táborů. Ruské úřady neumožnily pozorovatelům OSN přístup k válečným zajatcům drženým na jejím území, nebo na jimi okupovaném území na Ukrajině. Zástupci mezinárodních organizací odhadují, že to souvisí s tristními podmínkami, ve kterých jsou váleční zajatci drženi. ,,Jsou to mizerné podmínky. Běžné je fyzické bití, nedostatek jídla, pitné vody nebo adekvátní hygieny. Prokazatelně víme, že se mezi zajatci objevila tuberkulóza.“ uvedla šéfka komise OSN Matilda Bognerová. Tato zpráva vyvolává další obavy o zdraví a vyhlídky ukrajinských válečných zajatců. Je nutno bohužel zmínit, že i na Ukrajinské straně byly zaznamenány případy mučení ruských válečných zajatců, jak uvádí redakce Geneva Solutions a další věrohodné zdroje.

Zdroje: Redakce, Wiadomosci, geneva solutions, OSN