Rozhovor s elitním kanadským sniperem, který bojuje proti Rusům. Na Štědrý den zlikvidoval 15 ruských útočníků

Přidat na Seznam.cz

Kanadský sniper s krycím jménem Teflon se podělil o své zkušenosti z obrany jednoho z nejkrvavějších míst ukrajinského konfliktu, obávaného Bachmutu. Téměř každý den se tam o ukrajinské obranné pozice tříští vlny ruských útočníků. Teflon popisoval, jak strávil vánoční svátky. Byl sám v opuštěné budově a z okna pátého patra měl ideální výhled na bojem rozbombardovaný Bachmut. Svou odstřelovací pušku měl namířenou směrem k ruské frontové linii, řekl pro deník The Globe and Mail.

Společnost mu na Štědrý den dělali útočící Rusové. Podle Teflona to bylo nejkrvavějších 24 hodin jeho kariéry. Říká, že zastřelil 15 ruských vojáků. Rusové se však nechtěli vzdát a pořád se v malých skupinkách přibližovali k jeho stanovišti a to i navzdory tomu, že ve zmrzlém blátě ležely mrtvoly jejich kumpánů, které je měly přesvědčit, že postup je nemožný. „Říkal jsem si: Můžete už přestat? Už mě nebaví zabíjet lidi takhle snadno z tohohle místa,“ popisoval Teflon krvavou sváteční řež.

Vzdálený zabiják

Přestože není možné ověřit svědectví, tak deník Globe and Mail provedl analýzu fotografií, které Teflon sdílel. Deník Globe and Mail geograficky lokalizoval fotografie v horním patře obytného domu na východním okraji Bachmutu. Jedno video, které ostřelovač sdílel, ukazovalo požár v části budovy, kam byl Teflon geolokován. Budova hořela po zjevném ruském protiútoku na jeho pozici. Fotografii z mistrovy pracovny sdílel korespondent serveru Globe and Mail Mark MacKinnon.

To však redaktorům z Globe and Mail nestačilo a tak požádali o další důkazy. Člen jednotky speciálních sil Mezinárodní legie na obranu Ukrajiny přeposlal redaktorům textovou zprávu ukrajinského bojovníka, který prý na Štědrý den pracoval jako tlumočník a předával mu přes vysílačky zprávy od ostatních vojáků o tom, odkud a kdy se blíží nepřítel. Ukrajinský voják napsal, že může potvrdit, že byl svědkem nejméně deseti smrtících zásahů kanadského snipera.

Bachmutský mlýnek na maso

Vysoce postavený ukrajinský bezpečnostní zdroj rovněž uvedl, že Teflonův příběh je velmi pravděpodobný v kontextu bitvy o Bachmut, v níž ruští velitelé nařizují svým vojákům, aby ve vlnách podnikali sebevražedné útoky ve snaze odhalit a překonat ukrajinské pozice.

„Bohužel to funguje. Proto to dělají. Bráníme se tak dlouho, dokud už to místo nemůžeme udržet, protože ho prostě zničí tanky. A oni posílají další a další vlny. Je to neúprosné. Získali 500 metrů hlíny, ale obsadili úplně zničenou pozici a ztratili kvůli tomu stovky chlapů,“ komentuje Teflon ponurou taktiku ruských sil v podcastu The Decibel.

Globe and Mail neuvádí Teflonovo skutečné jméno, protože bojovníci speciálních jednotek mají zakázáno zveřejňovat svou pravou identitu. Vysoce postavený bezpečnostní zdroj nebyl jmenován, protože nedostal povolení hovořit s médii o podrobnostech z bojiště.

Zdroje: The Globe and Mail, Mark MacKinnon, The Decibel