Příkop smrti: Záběry ukazují, jak minomety rozdrtily postupující ruské vojáky

Přidat na Seznam.cz

Vojáci 2. mechanizovaného praporu K-2 z 54. mechanizované brigády se pochlubili videem, ve kterém vzdorovali útoku Rusů na strategicky výhodnou pozici s krycím názvem Kyklop.

Záběry ukazují Ruské vojáky, jak se snaží dobýt malý kopec kousek od železniční trati ve snaze ovládnout tento strategický významný bod. Ke svému postupu si vybrali malou soutěsku – úzké koryto, jehož břehy je chránily před dělostřeleckou palbou.

Pozice Kyklop

„Kyklop je jednou z nejodlehlejších a nejobtížnějších pozic 2. praporu. Nepřítel se pokusil přesunout své posily do této pozice, která musela být zničena, aby nepřítel nezískal opěrný bod,“ komentuje profil brigády video. Ukrajinci se rozhodli, že pozici zničí, aby ji do rukou nedostali Rusové.

Terén v okolí této pozice je však tak obtížný, že je velice těžké plně uplatnit dělostřelectvo. Proto museli do boje minometčíci. Těm se podařilo uvěznit ruské vojáky v úzkém příkopu na okraji této pozice Kyklop. A nejen to.

„Prakticky úplná eliminace na příchozí cestě k pozici Kyklop za pomocí minometů,“ okomentoval krvavou řež vojenský zpravodaj Sergio, který část videa sdílel na Twitteru. Dále ve videu na samotném kanálu brigády lze vidět mrtvoly zabitých Rusů, kteří místo pozice Kyklop získali akorát smrt.

Zabití Rusové se stanou součástí ponuré statistiky, kterou vede ukrajinské Ministerstvo obrany. To pravidelně na Twitteru sdílí infografiku s počtem eliminovaných nepřátel i zničené techniky. K 21. dubnu jejich statistika udává 185 050 zneškodněných Rusů.

Tato čísla však nelze ověřit z veřejně dostupných a nezávislých zdrojů vzhledem k tomu, že obě strany konfliktu střeží počty svých mrtvých i raněných, jelikož jde o strategicky důležité informace.

Zdroje: 54. mechanizovaná brigáda, Sergio, redakce, Ministerstvo obrany Ukrajiny