„Pokud jste novinář a vláda vás chce zabít, děláte to správně.“ říká ruská novinářka. Ji otrávili nejspíš těžkými kovy, toxikologické testy se však ztratily

Přidat na Seznam.cz

Ve chvíli, kdy začala vyšetřovat první zprávy o násilném odvádění ukrajinských dětí do Ruska, osobní nebezpečí pro ruskou novinářku Irinu Babloyanovou zesílilo. Ruská federální bezpečnostní služba (FBS) jí všude sledovala. Netušila, že stejně jako mnoho Putinových kritiků bude i ona trpět příznaky podezření na otravu, po které ji „neustále pálila kůže“, píše deník Independent.

Hlasatelka Irina Baboljanová, která až do invaze Vladimira Putina na Ukrajinu uváděla nejpopulárnější ranní rozhlasovou show Echo Moskvy v Rusku byla během několika dní od začátku války stažena z vysílání.

Události brzy nabraly ještě temnější spád. Právě ve chvíli, kdy začala vyšetřovat první zprávy o násilném odvádění ukrajinských dětí do Ruska, osobní nebezpečí pro ruskou novinářku Irinu Babloyanovou zesílilo. FBS jí všude sledovala. Dokonce i 350 kilometrů na jih do Belgorodu – a otevřeně seděli před jejím domem a vyhrožovali, že pro ní bude asi lepší, když odejde.

„Pokud jste novinář a vláda vás chce zabít, děláte to správně.“

Obrátila se na ruské vládní představitele, kteří jí sdělili, že o situaci vědí a že děti zůstanou v zemi, dokud neskončí válka.

Zpočátku věděla pouze o jedné „škole“, v níž jsou v Rusku umístěny ukrajinské děti, brzy se tato zjištění rozrostla, až se od kolegy novináře dozvěděla o desítkách dalších zařízení, v nichž jsou umístěny tisíce dalších dětí. Podle současných údajů Ukrajiny bylo odebráno nejméně 19 000 dětí.

„Byla jsem opravdu v šoku a pochopila jsem: dobře, asi je čas, abych odešla,“ řekla Babloyanová a dodala: „Byla jsem tak unavená a cítila jsem, že situaci nemohu změnit.“

Vzhledem k tomu, že Echo Moskvy mělo obnovit vysílání prostřednictvím své aplikace z Berlína, plánovala se novinářka přesunout právě tam – v rámci cesty, která si vyžádala cestu autem do Arménie, poté let z Jerevanu do Moldavska a následně do německého hlavního města.

V předvečer dlouhé cesty náhle „pocítila, že se děje něco divného“. Ve vteřině se jí začalo dělat nevolno a cítila se unavená.

Probudila se a cítila se mnohem hůř. Nemohla se skoro hýbat, každý pohyb byl velmi těžký. V ústech cítila kovovou pachuť, v hlavě a v žaludku šílenou bolest. Dlaně jejích rukou zfialověly a pálily, jako by člověk držel v rukou oheň, a totéž se jí stalo na nohou. Navzdory těmto podivným počátečním příznakům se Irina vydala do Jerevanu v Arménii, kam odcestovala autem v noci. V autě se její stav zhoršil, mozek se jí zamlžil a nemohla se soustředit, píše deník Civil Georgia.

„Lehnete si, ale pocit únavy nezmizí, jako byste si nemohla odpočinout. Měla jsem pocit, že moje tělo už mi nepatří, stala se z něj vata. Cítila jsem obrovskou úzkost.“

Babloyanová strávila další bezesnou noc v Kišiněvě, hlavním městě Moldavska, než odletěla do Německa, kde konečně třetí den zjistila, že může znovu chodit, mluvit a jíst.

V Berlíně byla nucena svůj rozhlasový pořad přestat dělat, protože se její stav s kůží opět zhoršil.

Vrátila se do Ruska, kde nakonec dostala doporučení na jiného ruského lékaře, který jí po zhlédnutí její kůže okamžitě řekl, že potřebuje toxikologické testy na těžké kovy – a řekl, že ví o dalších dvou Rusech, kteří nedávno v Evropě onemocněli podobnými příznaky. Jednalo se o novinářku listu Novaja Gazeta Jelenu Kosťjučenkovou v Berlíně a prezidentku Nadace Svobodné Rusko Natalii Arno v Praze.

Testy jí byly provedeny v nemocnici Charité, kde byla v roce 2020 stanovena diagnóza nyní uvězněnému ruskému opozičnímu vůdci Alexeji Navalnému.

Ruští lékaři a specialisté na otravy sdělili, že otrava je jediným vysvětlením příznaků Kosťučenkové a nejpravděpodobnějším důvodem příznaků Babloyanové a Arno.

Později jí však bylo sděleno, že se toxikologické testy „ztratily“, a přestože jí lékaři odebrali i vzorek vlasů, výsledky jí dosud nebyly sděleny.

Zdroj: Independent, Civil Georgia