Masivní exploze. Rusové zaútočili u Charkova. Ukrajinská reakce byla devastující

Přidat na Seznam.cz

V doněcké oblasti pokračují útočné ruské síly v ofenzivních operacích za podpory jednotek z formace výsadkových sil, útočných letounů ruských vzdušných sil a také úderů dělostřelectva a těžkých plamenometných systémů. V oblasti osady Dobrovolje v Doněcké lidové republice zasáhli ruští okupanti velitelské stanoviště 72. mechanizované brigády ukrajinské armády, jak uvádí server TASS.

Tato jednotka působí na rozsáhlém území Ukrajiny od Charkova až po Vuhledar a má na svědomí i následnou likvidaci několika ruských tanků, jak je vidět na zveřejněných videích.

Masivní exploze po výbuchu jednoho z tanků ve Vuhledaru.

Mezi zničené tanky patří T-80BV nebo trofejní kousek BMP-1AM Basurmanin. Tyto modernizované tanky Basurmanin zařadilo Rusko do své výzbroje teprve počátkem loňského roku a nahradily bojová vozidla zastaralá BMP-1, jak uvádí web Army Recognition.

Zničení tanku T-80BV u Vuhledaru.

Boje u Vuhledaru

Vuhledar je spolu s Bachmutem jedním z hlavních cílů probíhající ruské zimní ofenzivy. Žádný z útoků nedosahuje velkého pokroku, ale útok na Vuhledar by mohl být pro Rusy nejničivější, jak uvádí web Forbes.

Během jediného krvavého a chaotického dne před dvěma týdny ztratili Rusové v okolí Vuhledaru nejméně 30 obrněných vozidel. V následujících dnech se jejich ztráty jen prohlubovaly. Rusové rozmístili v okolí Vuhledaru nejméně tři brigády a zdá se, že dvě z nich – 40. a 155. námořní pěší brigáda, jsou na pokraji bojeschopnosti.

Zdroj: redakce, Forbes, TASS, Army Recognition