Marihuana na pozadí války na Ukrajině. „Bez konopí nemůžu spát. Pomáhá mi uvolnit se. Každý by měl mít možnost ho dostat.“ říká voják

Přidat na Seznam.cz

Ve skromném kyjevském bytě se scházejí vojáci mimo službu, aby si zakouřili marihuanu a na chvíli zapomněli na věci, které viděli. Nechtějí být identifikováni. Tato droga je v armádě odmítána, dokonce i v Kyjevě, daleko od fronty.

Jeden z vojáků se léčí z posttraumatické stresové poruchy (PTSD). „Mně konopí pomáhá,“ říká pro BBC. „Bez něj nemůžu spát. Pomáhá mi uvolnit se. Každý by měl mít možnost ho dostat.“

Po 18 měsíců probíhající válka vyvolala epidemii bolesti a traumat, a to jak mezi vojáky, tak mezi civilisty. Ministerstvo zdravotnictví loni odhadlo, že 57 % Ukrajinců je ohroženo vznikem posttraumatické stresové poruchy. V Centru pro psychologické zdraví a rehabilitaci veteránů Forest Glade, které se nachází nedaleko Kyjeva, má léčba mnoho podob.

„Naši vojáci v první linii potřebují různé silné zbraně. U nás je to úplně stejné,“ říká Kseniia Voisnitsina, ředitelka organizace Forest Glade.

Další z vojáků se svěřil, že v prvních dnech bylo konopí účinnější než léky proti bolesti. Pomáhalo mu spát, jíst a cítit se méně nervózní. „Bylo to jako možnost vypnout.“

Výzkumy po celém světě již dlouho naznačují, že konopí může být užitečné při léčbě bolesti a posttraumatické stresové poruchy. Ale tady na Ukrajině se jim do cesty staví zákon. Výroba marihuany, a to i pro lékařský výzkum, je zakázána.

„Po válce ve Vietnamu, kterou vedly USA, bylo úmrtí na sebevraždu mezi veterány vyšší než na bojišti. Údaje z výzkumu ukazují, že léky na bázi konopí mohou snížit úzkost, vznětlivost, deprese, záchvaty paniky a výkyvy nálad,“ vysvětluje Viktor Dosenko, akademik Národní akademie věd na Ukrajině, jak uvedl web East Media Center.

Prezident Volodymyr Zelenskyj chce zákon změnit. Ve svém projevu v parlamentu 28. června vyzval k legalizaci léků na bázi konopí, vědeckého výzkumu a k tomu, co nazval „kontrolovanou ukrajinskou produkcí“.

Zdroj: BBC, East Media Center