Elitní ukrajinský tankový střelec vysvětluje, jak moderní americké tanky zmírní zoufalou situaci ukrajinských obránců

Přidat na Seznam.cz

Ukrajinský tankový střelec Igor Khonko se s deníkem Kyiv Post podělil o své zkušenosti z bojů proti ruským okupantům. Řekl, že odolávají. Agrese je však obrovská a kromě útočících Rusů se musí potýkat i s nedostatkem zbraní a munice.

Bojuje na zmrzlých polích východního Donbasu. Tam se z úkrytů ukrajinských pozic zlověstně vynořují za sovětské éry vyrobené tanky T-64, které svou nezměrnou vahou drtí ukrajinskou půdu a z bílého sněhu dělají hnědou blátivou břečku.

Vyjíždějí proti ruským agresorům a brání každý metr ukrajinského území. Igor Khonko je střelcem v jednom takovém tanku. Jeho úkolem je zaměřit cíl a vystřelit. Nepochybuje o klíčové roli, kterou 1. tanková brigáda sehrála v téměř 12 měsících urputných bojů.

„Pro mě je to spíše válka dělostřelců a těžkých zbraní, ne pěchoty,“ vysvětloval redaktorovi, zatímco řev těžkých děl duněl ranním vzduchem. Podle něj se průběh války změní, až když Ukrajina dostane ty opravdu elitní a těžké zbraně – tanky a letectvo.

Tanky selhávají a chybí jim munice

Dodávka takových zbraní však byla po nekonečných týdnech protahování odsouhlasena mezi západními zeměmi, které Ukrajinu podporují. Takové dodávky by podle Zelenského mohly být rozhodující. Pro 26letého tankistu nemohou tyto posily přijít dost brzy. Ještě naléhavější jsou však čerstvé zásoby munice.

„Momentálně nám chybí náboje. Na některých částech fronty se více používají tanky, než dělostřelectvo. Může se stát, že během deseti minut vystřílíme 28 nábojů. Takže jakmile skončíme, musíme se vrátit pro nové…“ vysvětluje Khonko. Jezdí v tanku modelu T-64, který byl vyroben celých 24 let před jeho narozením.

Nelítostný zub času

I když jde o masivní 38tunový stroj na zabíjení, tak kolos se svým věkem ztratil něco ze své smrtonosnosti. Nábojnice se zasekávají, uniká olej a motor může každou chvílí vysadit, což vyžaduje nouzové opravy. Nové tanky takovými nedostatky samozřejmě netrpí, navíc jsou daleko ničivější a přesnější.

Špičkové Abramsy

V lednu prezident Joe Biden ohlásil, že Spojené státy poskytnou Ukrajině 31 supermoderních tanků M1 Abrams, uvádí americké Ministerstvo obrany. A Khonko projevil svou ochotu naučit se používat tyto nové a mnohonásobně lepší modely. Z tanků M1 Abrams je nadšený a to i přesto, že pouze viděl jejich obrázky na internetu. Specifikace válečného stroje vyjmenovává jako automobilový nadšenec, který porovnává nejnovější modely.

„Palebná kapacita a škody, které může moderní tank způsobit, jsou mnohem vyšší. Pancíř je lepší, takže posádka je lépe chráněná,“ říká Khonko. „Abramsy mají nejlepší pancíř na světě. Rusové říkají, že se do tohoto terénu nehodí, ale bude to v pořádku,“ říká sebevědomě.

Od amerických tanků si tedy slibuje daleko menší, takřka nulovou poruchovost, ničivější účinky a také vyšší míru bezpečí díky silnému, modernímu pancíři.

Zdroje: Kyiv Post, Ministerstvo obrany USA