Bachmut – Jak se žije ve městě velikosti Zlína, kde se zastavila fronta? Video ukazuje hrůzy války

Přidat na Seznam.cz

I přes kruté mrazy a všudypřítomnou válku se rozhodly, že své město, svou Ukrajinu neopustí. Server

Apokalypsa, to ve vás vyvolá první pohled na prázdné ulice, zničené budovy a infrastrukturu. Na každém kroku narazíte na jámu po výbuchu, v mnohých budovách chybějí okna nebo jsou úplně zničené. Pokud máte to štěstí a jste v západní části města, dostane se vám alespoň nějaké humanitární pomoci. Obyvatelům východní části nezbývá nic jiného než se brodit přes řeku po improvizovaném mostě, který je složen z panelů a kusů nábytku.

Mezi opuštěnými budovami občas narazíte na část obyvatel, kteří v třeskutých mrazech na podomácku vyrobených kamnech ohřívají vodu na čaj nebo vaří polévku. Na zátop berou cokoli, co hoří. Ať už jsou to polámané stromy, případně trámy oken a dveří. Venkovní teplota se přes den pohybuje v minusových hodnotách.

Jak potvrzují obyvatelé města, kteří zde zůstali, humanitární pomoc tu nějaká je, ale je složité sem dostat to co nejvíce potřebují. Pitnou vodu a něco na zahřátí. Zvuky války jsou slyšet v pozadí každou vteřinou, ale i tak se zdá, že místo mezi domy poskytuje jakýsi pocit bezpečí.

Většina obyvatel podporuje Ukrajinu, ale zároveň si uvědomují, že se vystavují určitému riziku. Pokud by město padlo zpět do ruských rukou, stali by se v tu chvíli kolaboranty a v lepším případě by jim hrozilo vězení. V tom horším zastřelení na místě.

Co ovšem chybí zdejším nejvíce, to je komunikace s příbuznými. Veškerá forma komunikace je zde přerušena. Nemají tak žádnou možnost kontaktu se svými dětmi, muži a přáteli. Když se někdo stane obětí ostřelování, není ani jak mu zavolat potřebnou pomoc. Jediná pomoc je tak ze strany ukrajinských vojáků.

Bachmut je středem pozornosti od doby, co jej obsadila ruská armáda společně s kompletní luhanskou oblastí. Kolem města jsou vytvořeny sítě zákopů, které mají bránit postupu ukrajinských oddílů. Ukrajinské síly se snaží jít středem města. Ruská vojska naopak chtějí město obklíčit. Podle vyjádření štábu ukrajinské armády je město aktuálně plně pod jejich kontrolou.

Ať už je situace jakákoli, místní si nepřejí nic jiného než mír. Chtějí se vrátit ke svým životům a opět shledat své nejbližší. To je to, co jim chybí nejvíce.

Zdroj: