Lidstvo je nejblíže v historii ke svému zničení, varují vědci. Ručičky Hodin Posledního dne se přiblížily k půlnoci

Přidat na Seznam.cz

Hodiny Posledního dne symbolizují nebezpečí, které hrozí lidstvu. V úterý se hlavně kvůli válce na Ukrajině, vyhrožování jadernou válkou a klimatické krizi přiblížily jejich ručičky k půlnoci. Nejvíce v historii, uvádí vědecký web serveru Science X.

Věštník atomových vědců, který hodiny popisuje jako metaforu toho, jak blízko je lidstvo k sebedestrukci, posunula ručičky ze 100 sekund do půlnoci na 90 sekund do půlnoci. O přenastavení ručiček symbolických hodin každoročně rozhoduje vědecká a bezpečnostní rada vědců, v níž je 11 laureátů Nobelovy ceny.

V lednu 2020 se ručičky hodin posunuly na 100 sekund do půlnoci – nejblíže k půlnoci v celé své historii. Zůstaly tam po následující dva roky. V prohlášení Věštníku stojí, že posunutí ručiček hodin v letošním roce je způsobeno zejména ruskou invazí na Ukrajinu a zvýšeným rizikem jaderné eskalace.

Horší to nebylo

„Nový čas hodin byl také ovlivněn pokračujícími hrozbami, které představuje klimatická krize, rozpadem globálních norem a institucí potřebných ke zmírnění rizik spojených s postupujícími technologiemi a biologickými hrozbami, jako je covid-19,“ dodávají vědci Věštníku.

Otcové atomové bomby

Původně byly hodiny nastaveny na sedm minut do půlnoci, nejdále od dvanácté hodiny byly po skončení studené války v roce 1991 – 17 minut. Bulletin založili v roce 1945 Albert Einstein, J. Robert Oppenheimer a další vědci, kteří pracovali na projektu Manhattan, v jehož rámci vznikly první jaderné zbraně.

Zdroje: Science X, Věštník atomových vědců