Zábava v Rusku byla zrušena, Putin ji zakázal

Přidat na Seznam.cz

Zábava v Rusku je nyní zrušena, jako by válka nebyla dost bezútěšná, Vladimir Putin a jeho parta nyní požadují, aby se Rusové drželi pouze „tradičních“ způsobů zábavy. Lidé začali dobrovolně trhat zakázané knihy a Rusko se proměňuje v Půlnoční království, kde je „zákaz zpěvu i smíchu“.

Od začátku války se státní cenzoři staví za zákazy populárního ruského divadla, umění a filmů, které považují za „prozápadní“. Ve videu zveřejněném tento týden na YouTube prohlásil vedoucí moskevského odboru kultury Alexandr Kibovskij, že nedávný dekret podepsaný Vladimirem Putinem „o posílení ruských tradičních, duchovních a morálních hodnot“ dává ruským úřadům zelenou k očištění kulturní scény země od všech „západních vlivů“.

Rusko směrem k Západu, už nejsme vaše opice

„Prezidentský dekret dává nám, orgánům kultury, pokyny, abychom poskytovali státní podporu pouze projektům, které se podřídí požadavkům,“ řekl v pondělí Kibovskij. „Nyní cítíme kocovinu ze vší té kaše, kterou nás Západ krmil mnoho a mnoho let… Je smutné, že jsme potřebovali režim zvláštní operace, abychom k tomu dospěli.“ Na adresu Západu Kibovskij dále dodal: „Už nejsme vaše opice“.

Rusko se proměnilo na Půlnoční království, které známe z pohádky Pyšná princezna. „Země, kde je zakázáno se smát i zpívat.“ A řada z nás si absurdní zákazy všeho, co je ze Západu, ještě pamatuje z dob minulých, ani k tomu nepotřebuje pohádky.

Trhání knih ve jménu ideologie

Občané po celém Rusku již přijali opatření, aby se vyhnuli hněvu ruských úřadů v rámci nové politiky.
„Některé knihovny a knihkupectví předbíhají vlak státní cenzury a stahují z regálů knihy, které ještě ani nebyly zakázány,“ řekla deníku The Daily Beast Alexandra Vachruševa, bývalá ředitelka Turgeněvovy knihovny v Moskvě. „Jména zakázaných divadelních režisérů jsou sundávána z divadelních billboardů a školy dostávají doporučující dopisy od ministerstev kultury a školství, které dětem doporučují nosit kostýmy ruských pohádek, a ne západních animovaných postaviček.“

Jeden z otců například zveřejnil video, na kterém zakázané knihy roztrhal. „Jsem rád, že se mohu podílet na záchraně naší mládeže, naší ruské civilizace před západními pseudohodnotami hrůzy a temnoty,“ řekl, zatímco trhá stránky z knihy na kusy. „My nejsme Západ, my jsme stát s tisíciletou historií,“ dodal.

Také vám to připomíná knihu 451 stupňů Fahrenheita? Kde Ray Bradbury v utopistickém románu ukazuje absurditu „systému“, kde knihy jsou hřích a popisuje neschopnost občanů se vzepřít.

Zdroj: YouTube, dekret, The Daily Beast, redakce