Špindlerův mlýn. Ceny Aspen, služby bída

Přidat na Seznam.cz

„Silvestrovský týden, to je vždycky týden kreatur,“ vzdychá provozní hotelu ve Špindlerově Mlýně. Naráží tak na to, že se lyžařské středisko vždy na pár dní promění v přehlídku celebrit a podnikatelů. Český Aspen, jak je Špindl hanlivě a ne bezdůvodně nazýván, se mění v předražený skanzen miliardářských apartmánů, kde se nedá ani pořádně zalyžovat nebo slušně najíst.

Do Špindlerova Mlýna jsme vyrazili s kolegou ještě před hlavním nájezdem VIP. Ubytování je podobně drahé jako v ostatních lyžařských střediscích. Nižší kategorie tam nehledejte. Nejlevnější jsou pensiony i tak vás vyjde noc pro dva se snídaní od 2000 korun výše. Hotely lepší kategorie si účtují kolem 5000 korun. Není divu, že se letos rozhodla skoro polovina domácností na svých zimních dovolených šetřit a jezdí na otočku nebo jen na prodloužený víkend.

Ceny lyžování jsou astronomické

Kdy se člověku podlomí kolena, je nacenění permanentek na lyžování. Kolem nás svítí tráva kvůli oblevě, tak se rozhodujeme, že se necháme vyvést lanovkou na hřebeny, kde sníh ještě je a tam si uděláme okruh na běžkách. „1100 korun.“ hlásí mi paní z pokladny. „Ale já jsem nechtěla permici na den, ale jízdu nahoru pro dva dospělé,“ vysvětluji situaci. Pokladní se na mě s klidem podívá a prohlásí, že cena sedí. Kolega, který je běžně klidný člověk se ptá “ jestli se nezbláznili.“ Prý ne, tak vytahujeme platební karty, já zpocená hrůzou a platíme.

Jakožto trénované dítě, kdy nebylo a rodiče mi túrách vždy dávali ke svačině kus chleba (žádné hodování na horských chatách) mám v batohu zásobu. Kolega méně zkušený má hlad. Následuji ho tedy do restaurace u horní stanice lanovky. Kousek pizzy za 350 korun. Mlčí, dívá se na svojí unavenou pizzu a přemýšlí, jestli prodá ledvinu.

Zkusme si spočítat, kdyby si takhle vyrazila rodina se dvěma dětmi a chtěli si zalyžovat. Cena lyžování na den (kratší doba není možná) je v sezoně 1500 korun, děti zhruba za půlku. Pokud nechcete v poledne vyhazovat vlastní řízek a čaj, tak i s obědem v tom jste za 5000 ani nemrknete.

Luční bouda je továrna na peníze

Hřebeny hor zůstávají naštěstí stejné, sem se vliv “ továrny na prachy“ nedostal. I když Luční boudě je dobré se obloukem vyhnout. Kromě astronomických cen je zde nepříjemný personál, což není jen osobní zkušenost, ale vyzní tak i většina recenzí na internetu. Příjemná naštěstí zůstává Výrovka, včetně cen i majitele. Pořídí tu dokonce levnější, než dole v „Aspenu“ a to všechno vozí skútrem nebo rolbou.

Předem avizuji, že nedělám Výrovce reklamu ani za to nejsem nijak placená, ale je to ukázka toho, kdy se byznys dá dělat i tak, že se zákazník necítí jako někdo kdo obtěžuje a zároveň se ho snaží stáhnout o všechny peníze.

Ceny nejsou přepálené. Opravdu?

Martin Jandura, nový starosta Špindlerova Mlýna sice prohlašuje, že ceny „nejsou přepálené a jsou stejné jako v Praze,“ to ale asi v Praze nebyl. Poslední dobré restaurace, například Špindlerovská hospoda, byly zbourány a staví se místo nich apartmány pro oligarchy. Takže zbývá menu v hotelech, je libo řízek za 400 korun nebo polévku za 150 korun? Takové nejsou ceny ani na Staroměstském náměstí.

Předimenzované sjezdovky a místní se nemají kde najíst

Starosta vyzdvihuje nový miliardový projekt, kdy se mají propojit lyžařské areály Medvědín a Svatý Petr a plánuje se stavba obřího parkoviště. Přitom už teď je těch pár sjezdovek předimenzovaných. Jak říká kamarád závodní lyžař „jsou to dva krtince, kde se plácá celá Praha“. Nové šestimístné sedačky sice vyvezou obrovské množství lidí, ale tenhle dav je pak také na sjezdovce, která na to jednoduše nemá kapacitu. V podstatě se pak člověk ani nediví, že „silvestrovské celebrity“ udělají fotku před barem a na lyže ani raději nelezou.

Co chybí, je zázemí pro místní zaměstnance. Nemají tu kde bydlet, nemohou si zajít na normální jídlo ani pořádné potraviny, kde by si něco koupili. „Žít se tu nedá, proto jsem se přestěhoval do Vrchlabí,“ říká manager lyžařské školy Jarda. Původně malebné lyžařské středisko se proměnilo v hermeticky uzavřenou oblast pro vlivné podnikatele, kteří tam podle blízkého zdroje redakci „nikoho nechtějí.“ Sám starosta přiznává, že s nimi „musí“ udržovat dobré vztahy.

„Nikdo tady nemyslí na lidi. Jde jim jen o ty bohaté, co jim to zaplatí… Máme tu závodníky, ale nikdo je nepodporuje,“ uzavírá provozní hotelu a naráží tak na přístup slovenského miliardáře, Igora Rattaje, který ve Špindlu provozuje lyžařské areály.

Zdroj: Redakce