Posílají rakety na ukrajinské ženy i děti. Tajnou skupinu našla organizace Bellingcat

Přidat na Seznam.cz

Tam kde ostatní instituce selhávají, nastupuje vyšetřovací organizace Bellingcat. Při vyšetřování se pohybuje i za hranou zákona a je schopnější než agent 007. Kromě identifikace ruských agentů a špionů se jim před pár dny podařilo najít utajený tým ruských specialistů, který vypočítává dráhu raket mířících na ukrajinská města. Ruští IT odborníci tak stojí za smrtí množství ukrajinských žen, dětí i mužů z řad civilistů. Jak se investigativní skupině Bellingcat něco takového podařilo?

Navzdory stovkám snímků a videí, které ukazují smrtící dopady řízených střel, je jen málo informací o tom, kdo přesně je zodpovědný za stanovení jejich cílů. Identifikace tajné skupiny, která je odpovědná za naprogramování dráhy letu těchto vysoce přesných zbraní je důležitá, protože záměrné cílení na ukrajinské civilisty je válečným zločinem, píše web Bellingcat.

Kupujeme data na černém trhu

Jak uvádí šéf skupiny Bellingcat Christo Grozev v rozhovoru pro iRozhlas, vyšetřování probíhá nejdříve na základě dat, která jsou volně k dispozici. Pokud vznikne podezření, že došlo například k válečném zločinu, přestoupí na druhou stranu zákona a další nedostupné informace kupují na černém trhu. „Legální to v Rusku není, ale je to tolerované…už jsme kvůli tomu byli i u soudu, ale soudkyně nakonec uznala, že veřejný zájem stojí nad porušováním pravidel,“ říká Grozev. „A zde byly indicie, že jde o válečné zločiny,“ dodává. Dále vysvětluje, že data se kupují od zprostředkovatelů. Ti mají přístup do databází veřejných institucí jako je police nebo telefonní operátoři. „Základní informace se dají pořídit už za 15 euro, detailní určení polohy a složitější úkony jsou za 150 euro.“

Rusové nemají zabezpečené sítě

Využívá se i faktu, že politické špičky v Rusku nemají nijak chráněné a zabezpečené sítě ani telefony. Což se zdá být nepochopitelné. Christo Grozev vysvětluje, že tito lidé nemají pocit nějakého ohrožení nebo že by je mohl někdo potrestat. „Myslí si, že stojí nad zákonem a klidně použijí ten samý telefon v momentě, kdy už o nich vyšel článek s únikem informací“, dodává šéf organizace Bellingcat.

Utajená zabijácká jednotka GVC

Skupina Bellincat tedy koupila na černém trhu data, díky kterým zjistila souvislosti, jež vedli k odhalení skupiny asi 30 žen a mužů, špiček v IT. Celé vyšetřování trvalo 6 měsíců. „Rusko má jen 30 lidí v oboru, kteří programování raket opravdu rozumí.  Odborníky využívali v Sýrii a využívají je i teď. Mají utajenou identitu“, vysvětluje pro iRozhlas Grozev. Respektive měli utajenou identitu, než přišla skupina Bellingcat.

Novináři, kteří případ vyšetřovali, je přímo zkontaktovali. Všichni ostatní vojenští inženýři kromě dvou buď nereagovali na telefonáty a textové zprávy, nebo výslovně popřeli, že by pracovali pro ruské ozbrojené síly. „Jeden člen se s námi pod podmínkou anonymity podělil o určité kontextové informace o tom, jak byla skupina pověřena ručním programováním složitých letových drah ruských vysoce přesných řízených střel, a o několik fotografií jejich velitele podplukovníka Igora Bagnyuka. Tato osoba rovněž poskytla skupinové fotografie výpočetní skupiny GVC pózující před budovou ministerstva obrany v Moskvě.“, informuje server Bellingcat. Neznáme jen jejich jména a data, ale i podobu. Podívejte se sami na fotografii.

Vyšetřovací skupina Bellingcat je aktuálně na ruském seznamu smrti. Ve své práci pokračují dál. Kromě odhalení identity ruských inženýrů, kteří programují rakety tak, aby zabíjeli nevinné civilisty, má tato skupina na kontě další úspěchy. Odhalili pravdu o raketě, která sestřelila let MH17 na Ukrajině i o chemických zbraní, které nasadil syrský diktátor Bašár Asad. V neposlední řadě odhalili identitu agenta, který byl spoluodpovědný za otrávení Sergeje Skripala.

Zdroj: iRozhlas, Bellingcat