Po mně potopa! „Hrdina“ Matovič příčinou pádu slovenské vlády. Předčasné volby zatím nejsou možné
„Je to člověk, který vykazuje známky narcistních poruch a který není připravený pracovat týmově,“ míní sociolog o bývalém slovenském premiérovi a později minstru financí Igoru Matovičovi. Slovenská vláda padla a Matovič naplnil beze zbytku heslo „Po nás potopa.“
Matovič jako premiér a ministr „proslul“ chaotickými a nesmyslnými rozhodnutími, neschopností ustoupit či se dohodnout a svým posledním extempore se odrovnal úplně. Jak jsme psali v tomto článku, kromě vyděračských technik, kterými podmínil své případné odstoupení, si ještě oblíbil vytrhávání dokumentů z rukou vedoucího prezidentské kanceláře.
Trochu Janošík a trochu sebestředný narcista
V Matovičově postavě můžeme najít paralelu s českým nejmenovaným bývalým premiérem (ale jedná se o import ze Slovenska, zřejmě se tam takovým postavám daří). Například záliba v populismu. O přízeň voličů se Matovič ucházel jako hrdinský Jánošík, který bude bojovat proti mafii, korupci a zlu. Jak píše slovenský web Aktuality, Matovič se prezentuje jako někdo, kdo jde do boje bez rozmýšlení, vybaven pouze poctivostí a odhodláním. Usekne drakovi několik hlav a zachrání milion nebohých rodin. Naštěstí nezachraňuje mrtvé jako jeho protějšek v Česku. Ale zlo přerušuje jeho svatou misi.
„Vychází to z poznání všech aktérů slovenské politiky, že s ním není možné vládnout. Je to člověk, který vykazuje známky narcistních poruch a který není připravený pracovat týmově,“ míní slovenský sociolog Michal Vašečka, píše RozhlasPlus.
Trpělivost s ním ztratila nejen opozice a občané (popularita mu klesla na ostudných 8 procent), ale i někteří členové koaliční vlády. Už od léta žádali jeho odstoupení, Matovič neustoupil, a to byl nakonec jeden z hlavních důvodů, proč došlo k hlasování o nedůvěře vládě.
„OĽaNO je velmi nestandardní strana a on je spíš jejím majitelem než předsedou. Lidé očekávali, že se najdou uvnitř strany tací, kteří se mu postaví, ale nestalo se tak. Ani premiér Eduard Heger nevyužil příležitost se Matoviče zbavit, nebo si s ním minimálně věci vyjasnit,“ doplňuje informace k situaci u sousedů Vašečka.
Slovensko bez vlády, důsledky si ponesou občané
Přestože se nejedná o antickou tragédii, pro Slovensko to bude mít své důsledky. Vláda bude fungovat zatím v omezeném režimu. To znamená, že „může svítit a topit“, jak se říká, ale to je tak vše. Nemůže přijímat žádná důležitá rozhodnutí. Kam spadá i schválení rozpočtu. Ten Slovensko kvůli pádu vlády na další rok nemá, a to se dotkne například i sociální pomoci Slovákům v souvislosti s inflací a drahými energiemi. Takže sice kolují po „internetech“ vtipy, že si sousedé nadělili k Vánocům ten nejlepší dárek, a tím je pád vlády a tedy i Matoviče. Na straně druhé Ježíšek až tak veselý nebude, protože se stejně jako v Česku, velká část obyvatel propadá k hranici chudoby a v současné situaci s tím není možné nic dělat.
Slovenská ústava aktuálně neumožňuje ani předčasné volby, ústava to neumožňuje, vysvětluje v podcastu Vinohradská 12 slovenský zpravodaj Ladislav Novák. „Protože je to ústavní zákon, je třeba dát dohromady 90 hlasů v Národní radě, takže je tu ještě tato překážka, aby poslanci zařadili tento bod do ústavy.“ Alternativy jako rekonstrukce současné vlády nebo vláda úřednická se podle Nováka nejeví jako reálné řešení, protože je potřeba podpory 76 hlasů, „které se zatím nepodařilo dát dohromady.“
Zdroj: redakce, Aktuality, RozhlasPlus, podcast