Jaké to je být ve Wagnerově armádě? Žoldák poprvé promluvil veřejně

Přidat na Seznam.cz

Wagnerova skupina je neoficiální armáda Kremlu. Za jejím vznikem stojí Putin a jeho poskok Jevgenij Progožin a přestože „neexistuje“, je ruskou vládou štědře dotována. Jaké to je být uvnitř žoldnéřské skupiny známé svou krutostí?

Wagnerovci jsou nasazováni v akcích, kde si Moskva nechce špinit ruce a vždy tak může tvrdit, že s operací nemá nic společného. Zároveň používá smrtící bojovou jednotku žoldáků k prosazení svých zájmů. Tyto soukromé vojenské společnosti nebo žoldnéřské oddíly, jak se jim častěji říká, mohou vést válku, zabíjet a celou dobu tvrdit, že tam nikdy nebyli. Jejich stopy vedou Ukrajinu, do Sýrie, Libye, Středoafrické republiky, Mali i jinam.

Motivací jsou peníze

Jeden z bojovníků Wagnerovců nyní promluvil pro televizní stanicí Al-Džazíra o tom, jaký je život nájemného vojáka. Je prvním členem skupiny, který otevřeně promluvil o skupině.

„Jmenuji se Marat Gabidullin. V roce 2015 jsem se připojil ke skupině Wagner. V roce 2019 jsem podal výpověď… Pracoval jsem v soukromém sektoru jako bodyguard, pak šéf bodyguardů a nakonec šéf bezpečnostní služby. Můj obor práce se mi moc nelíbil a byl jsem ve stavu hluboké deprese. Nevěděl jsem, jak bych si měl vybudovat život,“ začíná Gabidullin se svým životním příběhem.

Největší motivací pro něj bylo nejen hledání životního cíle, ale především peníze, kterého ho přivedly k Wagnerovcům. Podle Al-Džazíry se platí žoldákům 4000 dolarů (asi 90 000 korun) měsíčně. Což je mnohem, mnohem víc, než kolik by dostal běžný voják.

Ztráty žoldáků se tají

Marat Gabidullin nastoupil v roce 2015 a účastnil účastnil konfliktu, kdy Rusko v roce 2015 anektovalo Krym a Wagnerova skupina při tom hrála obrovskou roli. Pak se účastnil bojů v Sýrii. Žoldnéřské jednotky podle něj neprocházejí úplným výcvikem. Žoldnéři se používají především jako útočné oddíly.

„Z řadového vojáka v bojové jednotce jsem se stal velitelem průzkumné roty. Celý rok 2018 jsem pracoval jako hlavní poradce syrského praporu lovců ISIS. V Sýrii sloužili ruští žoldnéři jako hlavní vojenská síla k porážce ISIS. Žoldnéři stáli v čele.“

„Hlavním úkolem bylo dosáhnout vojenského vítězství a utajit skutečný počet ztrát ruského vojenského kontingentu. Ztráty žoldnéřů nebyly zahrnuty do statistiky oficiálních ztrát,“ dodává Gabidullin.

Soukromá armáda Ruska stojí mimo zákon a není vázána žádnými legálními, etickými ani morálními omezeními jako mají jiné armády. Například se objevil videozáznam na kterém skupina Wagnerových žoldáků mučí, zabíjí a rozčtvrcuje syrského brance, který dezertoval.

Redakce upozorňuje, že následující záběry jsou drastické:

Wagnerova skupina stojí mimo zákon

Marat Gabidullin se k tomu vyjadřuje: „Mají (Wagnerovci) své vlastní zákony, které umožňují mimosoudní popravy.“ O řeznících ze Sýrie ví, sám se ale takových zvěrstev neúčastnil.

Žoldnéři si mohou dovolit porušovat Ženevskou konvenci, protože žoldnéři jsou mimo oblast práva. Také nyní na Ukrajině, uvnitř skupiny, platí přísné disciplinární normy. Mají vlastní zákony, které umožňují mimosoudní popravy. Muži, kteří se podíleli na stínání hlav v Sýrii, nebyli vůbec stíháni nebo vyšetřováni ruskými soudy. Takže možná existuje prvek jakési oficiality, která je v jistém smyslu chrání.

Na další dotaz reportéra, zda-li věřil misím, které měl plnit, bývalý žoldák odpovídá, že ideologie, vlastenectví a vše okolo je jen omáčka. Pro něj i většinu ostatních stojí za vším peníze (žold), ke kterým by se normálně nedostali. Například odsuzuje válku na Ukrajině.

Zdroj: Al-Džazíra, Telegram, Syrian Portal, redakce