Andrej Babiš nechce tahat Česko do války. V roce 2019 však prosazoval protiústavní změnu zákona

Přidat na Seznam.cz

Prezidentský kandidát Andrej Babiš ze sebe dělá mírotvůrce a lidumila. Snaží se tak vytvořit ostrý kontrast mezi sebou a Petrem Pavlem. Jeho nejnovější billboard totiž hlásá: „Nezavleču Česko do války. Jsem diplomat. Ne voják.“ Naznačuje tak, že vojáci jsou váleční štváči, kteří by byli velice rádi, kdyby k nějaké válce došlo. Což je nepřímý útok na Petra Pavla, který se netají svou úspěšnou vojenskou kariérou.

Babiš se snaží v lidech vyvolat strach z války a zároveň se prezentuje jako odpůrce ozbrojeného konfliktu. Je to tak důmyslný tah, který využívá lidského strachu z války. Kromě toho se dopouští také obrovského logického omylu. To, že je někdo voják, ještě neznamená, že chce válku. To je jako kdyby si policisté přáli, aby docházelo k vraždám a zločinům. Nebo jako kdyby lékaři doufali, že jejich pacienti dostanou rakovinu.

„Teď už je jasné, že nás možná čeká český Orbán,“ napsal na svém Twitteru prominentní český novinář Filip Horký. Svým mezinárodním fanouškům řekl, že Babiš je miliardář a populista a že co se týče jeho názorů v oblastech veřejné politiky, hlavně jeho zdrženlivé podpory Ukrajiny, tak jde o českou obdobu podobně smýšlejícího maďarského premiéra Viktora Orbána.

Kam vítr, tam plášť

Babiš však nebyl vždy tak zdrženlivý, co se týče vojenské pomoci bližnímu. V roce 2019 se pokusil prosadit změnu zákona, která by umožnila bleskové vyslání českých jednotek, aniž by jejich použití odsouhlasily obě komory Parlamentu. I tehdy tam však byl háček. Vojáky by do zahraničí poslal, ale jen pokud by šlo o pomoc českým občanům. Jeho míra solidarity vůči jiným Evropanům byla tehdy stejná, jako nyní. Takže téměř žádná. Vojenskému zásahu na cizím území se však nebránil.

„Pokud by se, nedej bože, něco stalo, že by byli naši občané někde pod hrozbou, tak tady máme skutečně jednotku, která je na světové, špičkové úrovni,“ řekl během návštěvy výcvikové základny Hamry u Pumlova, kde mu vojáci českých speciálních jednotek ukázali ty nejlepší triky, které se naučily během těžkého a specializovaného tréninku.

Tito elitní vojáci z Prostějova byli na misích v Afghánistánu i Mali. Jsou to jediní zástupci speciálních sil v české armádě. Díky výcviku zvládnou speciální průzkum, získávání strategických informací a také přepadové akce či navádění přesné munice na cíl. Dostávají hlavně rizikové a obtížné úkoly.

Podle Babiše by muselo být rozhodnutí o vyslání takto skvěle trénované a připravené elitní jednotky hotové v řádu hodin. Schválení takové operace by nechal Babiš na Bezpečnostní radě státu. S návrhem změny zákona tehdy nesouhlasil předseda ČSSD Jan Hamáček. Něco takového by údajně bylo velkým zásahem do kompetencí Parlamentu. Proti návrhu byl i šéf komunistů Vojtěch Filip, který to označil za protiústavní, uvedl server iDnes.cz.

Velká ostuda

Do Babišova billboardu se opřela i Ministryně obrany Jana Černochová. Vyčetla mu jeho špatná slova o vojácích, ze kterých podle ministryně dělá prezidentský kandidát krvelačné válečné štváče. Poprosila ho, aby české vojáky nechal na pokoji. Podle ní si totiž takové osočování nezaslouží, napsala, že vojáci jsou profesionálové, kteří si zaslouží výsluhy i po odsloužených letech.

Zdroje: Filip Horký, iDnes.cz, Jana Černochová