Rey Koranteng nemilosrdně drtil Andreje Babiše. „Mé heslo je pomáhat lidem…“ bránil se expremiér

Přidat na Seznam.cz

Prezidentská debata Cesta na Hrad na TV Nova byla dlouho očekávaná, ale moderátor Rey Koranteng přišel skutečně s těžkotonážním kanónem a namířil jej přímo na expremiéra Andreje Babiše. Ten se často chvástá, že je skvělým krizovým manažerem. Covidová krize v České republice však byla podle mnohých absolutní katastrofou.

Koranteng začal se svým ponurým výčtem. Jeden z největších počtů úmrtí na počet obyvatel. Nejdéle zavřené školy v Evropě. Gigantický dluh, po kterém zůstala obrovská inflace. Tak probíhala covidová krize, jejíž následky nese každý z nás ještě teď. Předchozí vláda postupovala špatně, nebyli dostatečně ochotní přijímat nepopulární opatření proti šíření koronaviru, psal Deník.cz.

Covidová katastrofa

„Řada lidí má pocit, že nejste krizový manažer. Ale že jste způsobil velké škody,“ pustil se do Babiše moderátor klidným hlasem. A Babiš se bránil. „Mé heslo je pomáhat lidem,“ začal a druhým dechem začal zpracovávat své voliče. Snažil se jim namluvit, že to vlastně nebyla jeho chyba. „Řídili jsme se doporučením epidemiologů, virologů a ministrů. Bojovali jsme společně, armáda, generál Procházka, generál Šnajdárek, hasiči, policisté…“ snažil se zavděčit všem bezpečnostním složkám tím, že jim řekne, jak skvělou práci udělali.

Babišův dar lidem

„Úspory obyvatelstva za naší vlády stouply o 900 miliard,“ vytáhl Babiš své eso v rukávu. Jeho opozice mluví o katastrofálním řešení krize a rekordní inflaci a zdražování potravin. On však lidem – svým voličům – pomohl. Dal jim 900 miliard. Rey Koranteng však jeho obranu rozmetal na kusy.

„Peníze lidi vzali, to ano, ale inflace je o to připravila. Uznáváte podíl odpovědnosti? Nebo za to můžou odborníci, jejichž názorem jste se řídil?“ udeřil na Andreje Babiše. Ten se pokusil o návrat k dalším úspěchům jeho vlády. Namítl, že státní dluh byl nižší, když na postu premiéra končil, než když začal jako ministr financí v roce 2014. „Viděli jsme, co se děje v Itálii. Báli jsme se. Byl to neznámý nepřítel. Byl jsem v první linii a nikdy jsem neříkal, že za to může někdo jiný,“ skákal Babiš chaoticky od tématu k tématu ve snaze se vybarvit v přívětivějším světle.

Rey Koranteng přiznal, že dluh byl opravdu nižší, když odcházel ze své pozice. Situace se zlepšila, to ano. Nebylo to ale nic závratného. Dluh se snížil – dle moderátora TV Nova – o zanedbatelných 1-2 procenta. Nebylo to v řádu desítek procent. „Zadluženost jste předával nové vládě,“ konstatoval Koranteng.

Na to Babiš jen smutným tónem zopakoval, že státní dluh byl nižší, než když se jeho vláda chopila otěží.

Zdroje: TN.cz, redakce, Deník.cz