Operace Greenup: Skuteční Hanební pancharti zachránili tisíce životů

Přidat na Seznam.cz

Znáte film Hanební pancharti s Bradem Pittem? Židovské komando pod velením amerického vojáka na území okupované Francie loví, mrzačí a vraždí nacisty. A i když je režisér Quentin Tarrantino známý tím, že jsou jeho scénáře občas trochu přitažené za vlasy, a už vůbec nejsou historicky přesné, tak se přece jen trochu trefil. Podívejte se na špionskou jednotku, která inspirovala Tarrantinův trhák.

Skutečný příběh operace Greenup je v některých ohledech ještě bláznivější než hollywoodský film. Dva židovští uprchlíci ve Spojených státech žijící v Brooklynu, Frederick Mayer (23) a Hans Wijnberg (22) se přihlásili do Úřadu strategických služeb (OSS).

OSS byl předchůdcem poválečné tajné služby CIA. V únoru 1945 Frederick a Hans seskočili padákem hluboko za německou linií do rakouské provincie Tyrolsko. Jejich úkolem bylo shromažďovat zprávy o německém železničním provozu přes Brennerský průsmyk mezi Itálií a Rakouskem.

Veškeré získané informace měly napovědět Spojencům, jak hodlala německá armáda bojovat v závěru války. Oba muži byli Brooklyňané až do morku kostí. Dokonce překryli mapu své newyorské čtvrti, kde vyrůstali, mapou Tyrolska, aby měli sadu krycích názvů pro tyrolské lokality.

Nečekaný spojenec

Jejich malá skupina se zanedlouho rozrostla o třetího člena, Franze Webera, poručíka Wehrmachtu. Opožděně se dozvěděl o vražedné povaze války vedené Adolfem Hitlerem. Sloužil na několika frontách, bojoval i v krvavé řeži proti partyzánům maršála Tita v okupované Jugoslávii. Prohlédl Hitlerovy plány a došel k závěru, že se Hitler snaží přeměnit celý evropský kontinent v jeden velkých koncentrační tábor.

A tak dezertoval ke Spojencům, navázal kontakt s OSS a souhlasil, že se připojí k týmu. Mayer, Wijnberg a Weber také byli zmíněni v Tarrantinově filmu. Sám Mayer jednou údajně řekl, že ti tři chtěli „jen zabíjet nacisty.“

Výzvědy místo vraždění

Na rozdíl od filmové inspirace se nepouštěli do žádného krvavého řádění. Jejich mise však byla úspěšná. Špioni ukořistili desítky rádiových zpráv s podrobnými informacemi o brennerském provozu. Údaje získané z těchto zpráv pomohly americkým důstojníkům rozbít mýtus, že Němci soustřeďují na jihu Evropy muže a zbraně pro „alpskou redutu.“

Mayer byl poté zajat gestapem, nacisté ho téměř umučili k smrti. Podařilo se mu však navázat kontakt s řadou místních představitelů, včetně Franze Hofera, nacistického tyrolského gauleitera.

Hofer ale viděl, že se blíží konec a neměl příliš velkou chuť být souzen jako válečný zločinec. Spolu s Mayerem vyjednal 3. května 1945 mírovou kapitulaci Innsbrucku, hlavního města tyrolské provincie ve prospěch 7. armády USA.

Hrdinové a zachránci

Ve srovnání s desítkami jiných měst a městeček, která německá armáda bránila do posledního náboje a granátu, přežil Innsbruck válku téměř bez úhony. Operace Greenup zachránila tisíce životů, rakouských, amerických, civilních i vojenských.

Anna Niederkircherová, matka Weberovy snoubenky a tyrolská hoteliérka riskovala vlastní život a poskytla týmu špionů úkryt. Údajně řekla, že jestli Hitler vyhraje válku, tak už nevěří v Boha.

Zdroje: The National WWII Museum New Orleans, redakce