Nová vlajková loď ukrajinského námořnictva. Podívejte se na novou fregatu v akci

Přidat na Seznam.cz

Zatímco ukrajinská pozemní armáda v posledních měsících výrazně rozšířila svůj bojový potenciál, námořnictvo země stále čeká na významné posily. Vše nasvědčuje tomu, že první z nich bude fregata Hetman Ivan Mazepa, nová vlajková loď Ukrajiny, která právě zahájila námořní zkoušky, píše portál Defensemirror.

Stav ukrajinského námořnictva se názorně ukázal v prvních měsících invaze v roce 2022, kdy byly ruské výsadkové lodě rozmístěny těsně u ukrajinského pobřeží. Tehdy prezident Zelenskyj pověřil své velitele, aby vymysleli způsob boje proti námořním silám Moskvy, což vyústilo ve vytvoření flotily smrtících dronů kamikadze, které během tuctu měsíců dramaticky změnily situaci v Černém moři.

Ukrajina však neinvestuje pouze do dronů. Ukrajina se blíží k pořízení své první moderní válečné lodi. Bude jí fregata Hetman Ivan Mazepa, která právě zahájila námořní zkoušky. Podívejte se, jak toto plavidlo vypadá v akci.

Korveta, která se staví v Turecku, se stane vlajkovou lodí ukrajinského námořnictva. Jedná se o 99 metrů dlouhou konstrukci s výtlakem 2 300 tun, dojezdem 6 500 km a výkonnou výzbrojí. Pokud je nám známo, loď bude vybavena americkými protilodními střelami Harpoon, torpédy MU90 a francouzskými střelami MICA pro boj se vzdušnými cíli. Výzbroj korvety doplní 76mm kanón OTO Melara italské výroby, kanón turecké výroby ráže 35 mm a dvě dálkově ovládané bojové věže s děly ráže 12,7 mm, rovněž turecké výroby. Na palubě je také místo pro americký vrtulník S-70B Seahawk. Jak je tedy vidět, Ukrajina vsadila na skutečně mezinárodní arzenál.

Zdroj: Defensemirror