Myslíte si, že vaše účty za energie budou v zimě astronomické? Omyl. Můžete je jednoduchým způsobem podstatně snížit

Přidat na Seznam.cz

Pokud nechcete, aby se současné zdražování energií výrazně promítlo do vašeho rodinného rozpočtu, je potřeba nakládat s energiemi hospodárně. Jak na to? Ideální je zařídit se v souladu s těmito pěti základními radami. Rozhodně díky nim dost ušetříte.

Odvzdušněte topení

S blížící se zimou nadešel čas připravit topení v domácnosti na topnou sezónu. Zdají se vám radiátory vlažné i po otočení termostatické hlavice na nejvyšší stupeň? Zkontrolujte tlak v expanzní nádobě, filtry i pojistné ventily a nezapomeňte topení řádně odvzdušnit. K tomu, abyste pokoje vyhřáli v nejkratší možné době, je také nutné zbavit se předmětů, které teplo zbytečně zadržují. Například okenní závěsy přehozené přes radiátor brání proudění tepla, které se tak nemůže dostat do odlehlejších částí místnosti. Pokud je to možné, překážky dejte včas pryč.

Vytápějte pokoje s mírou

I když všechna topení v domácnosti fungují, nemusejí běžet všechny současně, a ještě k tomu na maximum. Dlouhodobě vysoké teploty neprospívají zdraví ani vaší peněžence. Vyšší teploty jsou vhodné pouze v místnosti, kde se zdržujete po většinu dne – například pro obývací pokoj bývá ideální teplota okolo 20–21 °C, zato v ložnici si během spánku vystačíte s teplotou v rozmezí 16–18 °C. Chcete snížit výdaje za vytápění plošně? Někdy stačí snížit teplotu na termostatu o pouhý 1 °C a ročně můžete ušetřit i 5 % z celkových výdajů na energie.

Vyměňte zastaralý topný kotel za nový

Vytápíte domácnost kotlem, který však má nejlepší léta za sebou? Pořiďte si moderní plynový kotel, díky němuž snížíte své výdaje za energie a současně získáte jistotu, že topné zařízení splňuje všechny zákonem stanovené podmínky. Zabráníte možným tepelným ztrátám, a pokud váš kotel pamatuje ještě minulé tisíciletí, vyhnete se také případným potížím – od září 2022 totiž platí zákaz vytápění kotli, které spadají do 1. nebo 2. emisní třídy (případně jejichž emisní třídu nelze vůbec zjistit), což platí většinou pro starší nebo podomácku vyrobené kotle.

Otužujte se a šetřete teplou vodou

Podle průzkumu z roku 2019 připadá 15 % celkové spotřeby energií na ohřev vody. Jestliže chcete výdaje na ohřev vody snížit, máte několik možností: myjte se více ve studené nebo alespoň vlažné vodě, využijte k pořiďte si úspornější sprchové hlavice či perlátor, namísto koupání se raději sprchujte (pět minut ve sprše vyjde ročně až třikrát levněji než koupání ve vaně). Spoustu vody ušetříte také při čištění zubů nebo při holení. Stačí jednoduše otočit kohoutkem a vodu zastavit, pokud ji v danou chvíli nezbytně nepotřebujete.

Vypněte přístroje v pohotovostním režimu

Dalším způsobem, jak snížit výdaje za elektřinu, je vypnutí energeticky náročných spotřebičů v tzv. stand-by režimu. Co to přesně znamená? Přístroje ve stavu pohotovosti – například hi-fi systém, herní konzole nebo mikrovlnná trouba – totiž spotřebovávají určité procento energie, i když je právě nevyužíváte. To, že je zařízení připraveno k použití, signalizuje obvykle pouze nenápadně svítící dioda. I běžná domácnost však odpojením přístrojů ve stand-by módu může během jediného roku ušetřit až 10 % z celkových nákladů na elektřinu, jak na svém serveru uvádí skupina ČEZ.

Zdroj: Redakce, energysage.com, cez.cz