Mečiarovy podivné postupy. Slovensko kvůli nim do NATO vstoupilo o 5 let později než ČR

Přidat na Seznam.cz

Česká republika je členským státem aliance NATO už od 12. března 1999. Z dnešního pohledu jde o zcela běžnou věc, těsně po pádu komunismu v roce 1989 tomu tak ale nebylo. Svědčí o tom mimo jiné i to, že sousední Slovensko do NATO vstoupilo až o 5 let později. Historik Oldřich Tůma pro Český rozhlas řekl, že za tím stály podivné postupy tehdejšího slovenského premiéra Mečiara.

„Vývoj po většinu 90. let podobný nebyl, na Slovensku vládnul Vladimír Mečiar a tamní vláda používala řadu podivných postupů. Lavírovala i v mezinárodních otázkách, takže Slovensko z první vlny vstupujících zemí do NATO vypadlo. Dokonce se o něm ani neuvažovalo,“ popisuje historik Tůma.

Oldřich Tůma říká, že za pozdějším vstupem Slovenska do NATO nejspíš stál zcela odlišný vývoj v obou státech. I tak ale vstup České republiky do NATO nebyl samozřejmostí a trvalo poměrně dlouho, než se povedlo partnery o tom přesvědčit.

Server iDNES.cz píše, že Slovensko vstoupilo do NATO až v roce 2004 zejména kvůli nedostatkům v demokracii z dob vlád Vladimíra Mečiara. Aliance začala opětovně o vstupu jednat s Bratislavou až po nástupu první vlády Mikuláše Dzurindy, která vzešla z parlamentních voleb v roce 1998.

Zdroj: Český rozhlas, iDNES.cz