Kolik vojáků vidíš? Finská armáda se preventivně připravuje na válku

Přidat na Seznam.cz

Finská armáda zveřejnila na svém oficiálním webu zábavnou hádanku. Na první pohled je to fotka, která ukazuje zasněženou cestu a les. Ve skutečnosti však, je na obrázku několik bílých maskovaných vojáků. Kolik jich tam vidíte?

Na armádním cvičení byl i prostor pro legraci

Dobrý voják by měl ovládat umění maskování. Ke skutečné dokonalosti ho dovedli finští vojáci, jak dokazuje fotografie zveřejněná na sociálních sítích. Je to vlastně zkouška vnímavosti, protože na obrázku je víc než jen les a zasněžená cesta. Autoři tweetu zveřejněného na oficiálním profilu finské armády vyzývají všechny, aby se pokusili určit, kolik maskovaných vojáků na fotce je a kde se nacházejí.

Nejedná se však o hru, situace je vážná

Fotografie byla pořízena během armádního cvičení v Severní Karélii. Manévrů s krycím názvem „Konito 22“ se zúčastnilo 8 000 profesionálních vojáků. Během nich bylo proškoleno i na dva tisíce záložníků a jeden z tréninků se týkal „umění maskování“ na volné ploše. Důvodem k uspořádání cvičení je ověřit připravenost na možný vojenský útok proti Finsku ze strany Ruské Federace. Nezapomínejme, že v minulosti už Rusové jednou na Finsko zaútočili. Riziko, že se dějiny budou opakovat samozřejmě existuje, jak informuje finský web Puolustusvoimat. Doufejme však, že tyto obavy jsou zbytečné.

Vyřešení hádanky

Podle finských médií se hry „hledání skrytých vojáků“ na fotografii zúčastnil i finský prezident Sauli Niinistö. Politik se na cvičení objevil nejen v polní uniformě, ale také spal ve stanu společně s dalšími záložníky. Zúčastnil se také školení, jak se správně maskovat pomocí přírodních prvků v zalesněném terénu. Čas vyřešit hádanku. Fotografie s vyznačenými místy, kde se vojáci v maskovacím zimním oblečení nacházejí, druhý den zveřejnila finská armáda. Ukázalo se, že jsou tam schovaní celkem čtyři.

Armádní maskování může být velmi účinné a důmyslné. Jak vidíme například na tomto videu

Zdroj: Redakce, Geekweek, Puolustusvoimat