Kdyby přestal fungovat internet: jak by to vypadalo po týdnu nebo roce

Přidat na Seznam.cz

Internet se stal neodmyslitelnou součástí našeho života a neumíme si bez něj představit už ani den. Internet nám v mnoha ohledech usnadnil práci, zásobuje nás informacemi, zábavou i novinkami, ale až vám bude váš virtuální zachránce (většinou na zabíjení nudy), připadat pomalý, buďte rádi, že nepřestal fungovat úplně, píše britský vědecký měsíčník Science Focus, který také nastínil možný scénář, jak by celý svět bez internetu vypadal. Je sice pouze hypotetický, ačkoliv i tak dost děsivý.

Po jednom dni

Na konci prvního dne by ztratily Facebook a Google více než 361 milionů dolarů na příjmech z reklamy. Většina ostatních podniků by se také zastavila, protože bankovní, telefonní a mobilní sítě spoléhají na fungování internetu.

Po týdnu

Moderní elektrická síť se při koordinaci elektráren a rozvoden elektřiny spoléhá na internet. Bez něj se národní síť každé země stala nevyváženou a lokální výpadky by eskalovaly do výpadku proudu pro většinu světa. Plynovody by se vypnuly, protože jsou závislé na energii a internetu.

Po měsíci

Čerpací stanice využívají elektřinu k čerpání paliva a potřebují připojení k internetu, aby sledovaly hladiny v nádrži, zpracování transakcí a objednávání nových dodávek. Bez pohonných hmot nemohou supermarkety dodávat jídlo a kolem všech hlavních distribučních skladů by zuřily nepokoje. Byla by povolána armáda, ačkoliv i ta potřebuje palivo a zásoby.

Po roce

Ve vyspělém světě by většina zemí znovu vytvořila základní pevnou telefonní síť a začala znovu budovat společnost. Všude jinde by se vrátili k agrárnímu samozásobitelskému hospodářství. Počet obětí hladem, chladem a nepokoji při takových podmínkách se celosvětově odhaduje na miliardu. Globální ekonomika se vrátila na úroveň 30. let 20. století.

Zdroj: Science Focus