Čínský mrakodrap pro prasata. Největší farma tohoto typu na světě. Z bio plynu budou vyrábět elektřinu

Přidat na Seznam.cz

V Číně byla nedávno uvedena do provozu největší prasečí farma na světě. V posledních dvou letech jsou v nejlidnatější zemi světa na vzestupu velké prasečí farmy, podporované čínskou vládou, která se snaží o dosažení potravinové soběstačnosti pro Čínu.

Prasečí farma se službami all inclusive

V Číně začali zavádět do praxe chov prasat ve velkých výškových budovách. Ve městě Ezhou, ve své 26patrové betonové farmě, nacházející se v centrální provincii Hubei přivítala společnost Zhong Xin Kai Wei Modern Breeding Company na začátku října prvních 3 700 chovných prasat. ,,Toto je nejvyšší a největší prasečí farma na světě, kde je v létě chladný vánek a v zimě teplý vzduch,“ řekl Lin Jin, viceprezident společnosti, ve středu 26. října ve videu zveřejněném na čínské sociální síť Weibo. Farma je vybavená monitorováním ventilace, regulací teploty vzduchu a vlhkosti v reálném čase. Je tam více než 30 000 krmných míst a šest obřích výtahů schopných přepravit 240 prasat najednou. Tato budova je opravdu všechno, jen ne obyčejná. Vše kromě nálad prasat je ovládáno na dálku z manažerské místnosti, jak uvádí web Pig Progress.

Z bioplynu tam budou inovativním způsobem vyrábět elektřinu

Společnost se také snaží nastavit rozšířený model výroby, včetně vysokoteplotní anaerobní (nezávislé na kyslíku) fermentační jednotky, která by mohla z hnoje vyrobit až 120 tisíc metrů krychlových bioplynu denně. Po odsíření by mohl být tento bioplyn použit k výrobě páry, která by zase mohla vyrábět elektřinu. Tato lokálně vyrobená energie by pomohla „udržet prasata v teple, poskytnout zvířatům horkou vodu k pití a horké koupeli, pomohla by zachovat jejich zdraví a dosáhnout cíle snížení emisí uhlíku,“ pochlubila se společnost v příspěvku na WeChat.

1 200 000 jatečných prasat ročně ve 26patrové vepříně

Město Ezhou se nachází zhruba 80 km jihovýchodně od Wu-chanu. Komplex bude nakonec schopen produkovat 1,2 milionu jatečných prasat ročně. Představuje to zhruba 108 000 tun vepřového masa ročně, přičemž investiční náklady údajně činily v přepočtu cca. 14,2 miliard Kč.
Zvířata jsou zatím v první dokončené 26patrové budově. Druhá budova je nyní ve výstavbě. Myšlenka je taková, že v každé budově budou první 2 podlaží využita pro funkční účely – jako např. zásobování krmivem. Od třetího patra bude každé další patro fungovat jako farma s 1 000 prasnicemi na patro a výrobní kapacitou 25 000 jatečných prasat/rok. S celkovým počtem 48 výrobních pater to vede k číslu 1,2 milionu jatečných prasat ročně, uvádí Oddity central.

Zdroj: Redakce, Pig Progress, Oddity Central