Česká populace dál klesá. Proč tomu tak je? Málo dětí a hodně emigrace

Přidat na Seznam.cz

Miliardy lidí na planetě jsou sice znakem neudržitelnosti, ale naše civilizace by mohla čelit opačnému problému. Trend klesající plodnosti není aktuální jen ve vyspělých zemích, ale po celém světě. Jaká je situace v České republice a co ovlivňuje porodnost? Na vině jsou i návyky mladé generace, píše portál Epoch Times.

V roce 2023 byla úhrnná plodnost v Česku 1,45 dítěte na jednu ženu, což je v porovnání s ostatními zeměmi EU slušné číslo. I přes zdánlivě dobré ukazatele se však v loňském roce narodilo o 10 % méně dětí než v roce 2022, který také zaznamenal desetiprocentní pokles oproti roku 2021. 

V historii samostatné České republiky jsme na tom byli ještě hůře. V roce 1999 byl průměrný počet dětí na jednu ženu 1,13, což znamenalo nejnižší počet narozených dětí od roku 1785. V roce 2021, během pandemie covidu, jsme pak zaznamenali nárůst na 1,83 dítěte na ženu. Letos to vypadá, že se možná opět propadneme pod hodnoty z roku 1999. 

Nebezpečné trendy u mladé generace

Psycholog Klimeš vidí varovný trend u mladé generace, kde přibývá těch, kteří nechtějí ani studovat, ani pracovat, nejsou schopni se postarat o druhé ani o své děti a „jen tak proplouvají světem“. Tito lidé nemají touhu usilovat o lepší život vlastním úsilím, spoléhají na sociální dávky a často odmítají děti.

Lidé v České republice se také častěji rozvádějí a méně často uzavírají nové sňatky. V prvním čtvrtletí roku 2024 bylo rozvedeno 5 022 manželství, což je o 96 více než ve stejném období před rokem. Sňatků bylo uzavřeno pouze 3 174, tedy o 818 méně než ve stejném období před rokem.

Podle ČSÚ navíc stoupá i počet lidí, kteří se stěhují z České republiky pryč. V roce 2023 se přistěhovalo o skoro 95 000 lidí více, než se odstěhovalo. Letos je zatím trend opačný. Za první tři měsíce roku 2024 opustilo Česko zhruba 62 000 lidí, počet přistěhovalých se pohyboval kolem 30 000.

Zdroj: ČSÚ, Epoch Times