8 podivných a děsivých vánočních tradic po celém světě

Přidat na Seznam.cz

Sváteční období si představujeme jako čas pohody, štěstí a míru. Všude svítí světýlka, rodiny staví vánoční stromky a ve vaně čeká na svůj krvavý konec kapr. V jiných zemích však mají mnohdy úplně jinou představu vánoční idylky.

1. Wales: Koňská lebka

Mari Lwyd je lidový zvyk z Jižního Walesu. Vybere se vesničan, který na Štědrý den prochází ulicemi s koňskou lebkou připevněnou na tyči. Morbidní ukázku naštěstí zkrášlují barevné stuhy, které za lebkou vlají. Člověk, který vlajku nese, je schovaný pod bílou plachtou.

2. Guatemala: Upálení démona

Předvánoční úklid mají i v Guatemale. A je to úklid opravdu kompletní, kromě nepořádku se zbavují také špatných duchů. Z každého domu se posbírá špína a prach a v každé čtvrti se z nich vytvoří velká hromada. Na vrchol se postaví velká socha démona a spálí se. Říká se, že špatná znamení shoří spolu s ďáblem.

3. Jihoafrická republika: Duchové zabitých

V Americe, Spojeném království i v Jihoafrické republice je tradice, která spočívá v tom, že děti nechávají mléko a sušenky pro Santu Clause, aby se občerstvil poté, co jim přinese dárky. Rodiče v Jihoafrické republice však nechtějí, aby si děti sušenky daly k svačině.

Proto jim vypráví příběh o chlapci jménem Danny, který snědl všechny Santovy sušenky a pořádně tím rozzlobil svou babičku. Ta ho ve vzteku zabila a jejich duchové teď o Vánocích straší v domech.

4. Grónsko: Velryba a vycpaný tunel

U nás si pochutnáváme na kaprovi a salátu. V Grónsku je součástí vánočního menu mattak, syrová velrybí kůže, která se podává s přílohou z velrybího tuku. Další podivnou vánoční pochoutkou tam je kiviak: to jsou ptáci Auk, kteří jsou nadívání do tulení kůže a nechávají se půl roku kvasit.

5. Švédsko: Nešťastný kozel

Každý rok obyvatelé malého švédského městečka Gavle staví čtyřicetimetrového slaměného kozla. Je to pohanská tradice v rámci období Yule.

Každý rok ale kozu potká nějaké neštěstí a to už od roku 1966. Obyvatelé do kozla vrazili autem, zapálili jej a v jednom případě se ho dokonce snažili odnést ukradeným vrtulníkem.

6. Norsko: Schovejte košťata!

Norové na Štědrý den schovávají svá košťata. Podle legendy si pro ně totiž přijdou zlé čarodějnice, aby na nich létaly a unášely děti pro své krvavé rituály.

7. Island: Jak zajistit, aby děti nebyly zklamané, když dostanou oblečení

Určitě si to pamatuje každý. To zklamání, když pod stromečkem místo nové hračky nebo stylové elektroniky čekají ponožky. Děti z Islandu jsou však rády, když něco takového dostanou. Proč?

Kvůli legendě o zlé masožravé kočkovité šelmě, které se říká kočka Yule. Říká se, že číhá ve sněhu a sežere každé dítě, které na Štědrý den nedostane nové oblečení. S tradicí začali zemědělci, kteří mýtus používali, aby jejich dělníci do Vánoc dokončili zpracování podzimní vlny. Každý, kdo se práce zúčastnil, dostal nové oblečení.

Ti, kteří tak neučinili, se údajně stali obětí bájné příšery z islandského folklóru.

8. Ukrajina: Strašidelný strom

Stromy se na Ukrajině zdobí umělými pavučinami a dekorativními pavouky. Tato neobvyklá tradice je odkazem na ukrajinskou pohádku, v níž bájný pavouk utkal pavučinu kolem prostého stromku chudé rodiny.

Když pak přišlo ráno, tak se bílá vlákna proměnila v drahé kovy a rodina zbohatla. Pavučiny symbolizují prosperitu v příštím roce.

Zdroj: Foxnews.com, redakce