Zemřelý mladík bude prohlášen za svatého. Vše posvětil papež

Přidat na Seznam.cz

Italský mladík, známý svými počítačovými programovacími schopnostmi, se stane svatým katolické církve prvního tisíciletí poté, co církevní úřady schválily jeho svatořečení.

Carlo Acutis, který zemřel na leukémii v roce 2006 ve věku 15 let, byl proslulý používáním svých počítačových dovedností k šíření povědomí o katolické víře a vysloužil si přezdívku „Boží ovlivňovatel“, uvádí CNN. Jeho příběh, ve kterém je často zobrazen v džínách a teniskách a svetru, je považován za užitečný pro katolickou církev, protože se snaží lépe se spojit s mladou generací v digitálním věku. Carlo se stal oblíbeným u katolických mládežnických skupin.

Proces svatosti církve normálně vyžaduje, aby kandidáti učinili dva zázraky, které jim jsou připisovány, přičemž každý údajný nadpřirozený zázrak vyžaduje důkladné prozkoumání. V květnu papež František uznal druhý zázrak připisovaný Carlovi, což mu otevřelo cestu k tomu, aby byl prohlášen za svatého. V pondělí Vatikán oznámil, že papež rozhodl o svatořečení poté, co kardinálové svolaní papežem hlasovali pro Acutisovu svatost spolu se 14 dalšími. Datum jeho svatořečení však ještě nebylo stanoveno, i když k němu pravděpodobně dojde někdy během oslav jubilejního roku katolické církve v roce 2025.

Tento obřad svatořečení, který se očekává na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu před desítkami tisíc lidí, bude okamžikem, kdy bude Carlo formálně prohlášen za svatého. To znamená, že katolická církev na celém světě bude moci jmenovat farnosti. a školy po tomto teenagerovi a budou na něj každoročně vzpomínat“.

Kdo byl Carlo Acutis?

Acutis, který se narodil v Londýně ve Spojeném království v roce 1991, si přátelé a rodina pamatují, že rád hrál videohry, jako je Halo, Super Mario a Pokémon. Během svého krátkého života si také založil webovou stránku dokumentující zprávy o zázracích odehrávajících se v různých částech světa. Spolu s počítačem a hraním hrál Acutis na saxofon, měl rád fotbal, miloval zvířata a točil krátké, vtipné filmy o svých psech.

Rodina nebyla praktikující, ale Carlo od malička začal projevovat zájem o Boží věci, což způsobilo, že se jeho rodiče postupně vrátili k víře. Zemřel několik dnů poté, co mu byla stanovena diagnóza, akutní leukemie typu M3, 12. října 2006. A to v pouhých 15 letech. Carlo však předpověděl svou smrt pár měsíců předem, uvádí web Cirkev.cz.

Jeho zázraky

Acutis byl blahořečen a prohlášen za „blahoslaveného“ v roce 2020 po svém prvním zázraku, kdy údajně uzdravil brazilského chlapce, který měl vrozenou vadu slinivky břišní, kvůli které nemohl jíst normální jídlo. Údajně byl uzdraven poté, co se jeho matka modlila k Acutisovi, aby se přimluvil a pomohl uzdravit jejího syna.

Druhý jemu připisovaný zázrak se vztahuje k uzdravení dívky z Kostariky, která utrpěla poranění hlavy po pádu z kola. Její matka řekla, že se modlila za uzdravení své dcery u hrobky Acutise v Assisi.

V říjnu roku 2020 byla jeho hrobka v Assisi dokonce na 17. dní otevřena. Kdokoliv se tak mohl přijít podívat na jeho tělo 20 let po smrti.

Zdroj: CNN, Církev, miracolieucaristici.org