Osm extrémních povodní napříč světem za jedenáct dní? Odborník se vyjadřuje k příčině

Přidat na Seznam.cz

Osm katastrofálních povodní během jedenácti dnů v různých částech světa není obvyklý jev. Vědci tvrdí, že za tuto skutečnost může změna klimatu, která má s největší pravděpodobností vliv na srážky a povodně. Pochopení, jak tento jev přesně funguje a jaké vztahy platí, je velmi náročné, uvedl server NBC news.

Katastrofální záplavy v Libyi, které si vyžádaly tisíce obětí, jsou jen posledním z řady intenzivních dešťů, které v posledních dvou týdnech zasáhly různé části světa.

Během prvních jedenácti zářijových dnů se na čtyřech kontinentech odehrálo osm ničivých povodní. Před středomořskou bouří Daniel, která způsobila přívaly vody ve východní Libyi, zaplavily silné deště části středního Řecka, severozápadního Turecka, jižní Brazílie, středního a pobřežního Španělska, jižní Číny, Hongkongu a jihozápadu USA.

Vidět tolik nesouvisejících extrémních povětrnostních jevů po celém světě v tak krátké době je neobvyklé, řekl Andrew Hoell, výzkumný meteorolog z americké laboratoře fyzikálních věd Národního úřadu pro oceán a atmosféru.

„Někdy dochází ke shlukování těchto událostí, ať už v dané zemi, na dané polokouli nebo celosvětově. Zdá se, že právě teď je v celosvětovém měřítku hlavní čas pro řadu povodňových událostí,“ uvedl.

Stejně jako u mnoha jiných forem extrémního počasí vědci tvrdí, že změna klimatu má s největší pravděpodobností vliv na srážky a povodně, ale pochopit přesně, jaký je tento vztah, je velmi komplikované.

Obecně studie ukázaly, že globální oteplování zintenzivňuje koloběh vody na planetě. Vyšší teploty zvyšují výpar, což znamená, že teplejší atmosféra dokáže zadržet více vlhkosti. V důsledku toho mohou bouřky uvolnit intenzivnější srážky, a způsobit tak rozsáhlé záplavy.

Povodně a jejich závažnost však může ovlivňovat řada faktorů a odhalit stopy klimatických změn, když se všechny vzájemně ovlivňují, může být náročné, řekl Hoell.

„Z pohledu z tisíce metrů je určitě pravda, že pokud máte vyšší teploty, máte více vodní páry, a proto může z nebe spadnout více srážek. Když se podíváte na konkrétní událost a konkrétní soubor fyzikálních procesů, které jsou pro tuto událost relevantní, je pak obtížné popsat každý jednotlivý proces v tomto příčinném řetězci.“

Středomořská bouře Daniel se přehnala přes střední Řecko a Libyi a způsobila silné deště. Tajfun Haikui a jeho pozůstatky zasáhly Hongkong a jižní Čínu rekordním deštěm, který podmáčel městské i venkovské oblasti, ničil silnice a způsobil více než 100 sesuvů půdy.

Přívalové deště způsobily bleskové záplavy ve středních a pobřežních oblastech Španělska, na severozápadě Turecka a tisíce kilometrů daleko v brazilském státě Rio Grande do Sul.

Rychle se pohybující bouřky nad jižní Nevadou tento měsíc způsobily bleskové záplavy v celém regionu. Zaplavily centrum Las Vegas a uvěznily více než 70 000 lidí na festivalu Burning Man v poušti Black Rock, uvedl server Yahoo.

Zdroj: NBC News, Yahoo