Válka na Ukrajině nutí migrující orly měnit dráhu letu

Přidat na Seznam.cz

Orli skvrnití jsou již ohroženým druhem. Nyní vědci zjistili, že čelí dalšímu nebezpečí, a to válce na Ukrajině.

Podle studie zveřejněné v časopise Current Biology byli orli vystaveni konfliktním událostem při migraci přes Ukrajinu, což je donutilo odchýlit se od obvyklé dráhy letu. Podle studie byli orli označeni jako „zranitelní“ Mezinárodní unií pro ochranu přírody.

Dne 1. března 2022, týden poté, co Rusko napadlo Ukrajinu, podle výzkumníků z Velké Británie a Estonska první z 21 označených orlů skvrnitých přeletěl přes Ukrajinu při své obvyklé migraci.

„Když konflikt v únoru 2022 začal, sledovali jsme, jak se věci vyvíjejí ve zprávách jako všichni ostatní, ale seděli jsme tam také s pocitem, že víme, že naši ptáci proletí touto oblastí, a přemýšleli jsme, co to pro ně může znamenat.“ řekl v úterý CNN hlavní autor studie Charlie Russell, ochranář a ornitolog, který studuje doktorát na britské University of East Anglia.

Autoři studie zjistili, že orli se výrazně odklonili od své obvyklé letové dráhy ve srovnání s migrací před konfliktem v letech 2019 až 2021, přičemž orli létali dále a méně přímo do hnízdišť.

Potenciální riziko rozmnožování

Dalším významným zjištěním bylo, že ptáci dělali méně mezipřistání, než v předchozích letech.

Podle výzkumníků jsou mezipřistání pro orly nezbytná. Mohou získat potravu, vodu, odpočinek a úkryt před nepříznivým počasím během dlouhých cest.

„Kombinace těchto dvou věcí: nutnost létat déle a vynakládat tak více energie, a snížená schopnost tuto energii obnovit, je něco, o čem si myslíme, že bude mít vliv na jejich kondici. To by se mohlo přenést do období rozmnožování,“ dodal Russell.

Snížená zdatnost a opožděný začátek rozmnožování kvůli tomu, že orli tráví více času zotavováním se z cesty, by podle studie mohly snížit úspěšnost rozmnožování, která je v populaci již nyní relativně nízká.

Zdroj: CNN, cell.com