Útočící delfíni vyvolávají v Japonsku obavy o bezpečnost plavců

Přidat na Seznam.cz

V sérii incidentů bylo několik plavců zraněno při útocích delfínů na pláži Suishohama v Mihamě v prefektuře Fukui ve středním Japonsku. Dne 16. července byl delfínem napaden šedesátiletý plavec, který plaval s kamarádem pouhých 5 metrů od břehu. Delfín se na muže vrhl a způsobil mu zlomená žebra a kousance na rukou, píše asijský deník The Asahi Shimbun.

Při jiném incidentu téhož dne ráno utrpěl čtyřicetiletý muž kousnutí do ruky od jiného delfína. Později téhož dne delfíni v okolí zranili další dvě osoby. Podle zpráv místní policie se celkový počet útoků v prefektuře Fukui v tomto roce zvýšil na šest.

Úřady a místní obyvatelé se stále více obávají o bezpečnost návštěvníků pláže Suishohama. Tato oblíbená pláž přitahuje během letní sezóny jak místní obyvatele, tak turisty z jiných oblastí prefektury. V souvislosti s tímto problémem byly instalovány cedule, které vyzývají plavce, aby se v zájmu vlastní bezpečnosti k delfínům nepřibližovali a nedotýkali se jich.

Ačkoli jsou delfíni obvykle známí svým hravým a neagresivním chováním vůči lidem, tyto nedávné útoky vyvolaly otázky ohledně jejich interakce s plavci. Vědci se domnívají, že plavání vedle lidí může u volně žijících delfínů skákavých vyvolat stres a narušit jejich přirozené chování. Tento stres se může projevit nečekanou agresí vůči plavcům.

Útoky nejen v Japonsku

Tyto konkrétní incidenty nejsou ojedinělé. V minulosti byly zaznamenány útoky delfínů na plavce i v jiných částech světa. Například v Irsku v roce 2013 delfín během deseti dnů zranil dvě ženy, přičemž jedna z nich měla zlomená žebra. Podobně u irského pobřeží delfín obklíčil a agresivně plaval kolem pěti plavců, kteří byli naštěstí včas zachráněni, komentuje BBC News.

Je důležité si uvědomit, že agresivní chování delfínů se neomezuje pouze na lidi, ale projevuje se i vůči jiným mořským tvorům. V anglickém Cornwallu byl delfín skákavý pozorován, jak při agresivním útoku převrátil do vzduchu sviňuchu.

Vzhledem k těmto incidentům odborníci a úřady zdůrazňují, že při setkání s delfíny ve vodě je třeba dbát opatrnosti a respektu. Plavcům se doporučuje udržovat od zvířat bezpečnou vzdálenost a nepřibližovat se k nim ani se jich nedotýkat. Pochopením a respektováním hranic a potřeb těchto mořských tvorů mohou lidé a delfíni harmonicky koexistovat ve společném pobřežním prostředí a zajistit bezpečnost obou.

Zdroj: The Asahi Shimbun, BBC News