Původ záhadných mumií v čínské poušti odhalen! Pomohla k tomu DNA

Přidat na Seznam.cz


Původ stovek mumifikovaných těl pohřbených v lodích v nehostinné pouštní oblasti severozápadní Číny od jejich objevu mate a rozděluje archeology. Informace o jejich původu sdělil zpravodajský web edition.cnn.com.

Těla a oděvy mumií, které byly nalezeny v Tarimské pánvi v Sin-ťiangu převážně v 90. letech 20. století, jsou nápadně neporušené, přestože jsou staré až 4 000 let. Díky přirozeně zachovalému suchému pouštnímu vzduchu jsou zřetelně vidět rysy jejich obličeje a barva vlasů.

Nová studie čínských, evropských a amerických vědců, kteří analyzovali DNA těchto 13 mumií a poprvé sekvenovali jejich genomy, ukázala zajímavý objev. Jejich analýza naznačila, že ostatky patřily místní skupině pocházející z dávné asijské populace z doby ledové.

Vědci zkoumali genetickou informaci z nejstarších mumií z Tarimské pánve, starých 3 700 až 4 100 let, společně s genomy z ostatků dalších pěti lidí z Džungarské pánve dále na severu v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang v Číně. Tyto pozůstatky pocházejí z doby před 4 800 až 5 000 lety a jsou nejstaršími lidskými ostatky nalezenými v této oblasti. Výzkum zjistil, že mumie z Tarimské pánve nevykazují žádné známky příměsi (vědecký termín pro plození dětí) s jinými skupinami, které žily ve stejné době. Mumie byly přímými potomky skupiny, která byla kdysi rozšířená v době ledové, ale na jejím konci, přibližně před 10 000 lety, z velké části vymizela.

Zdroj: edition.cnn.com