Polsko navštívil obří sup

Přidat na Seznam.cz

Na okenním parapetu panelákového bytu se objevil vzácný druh ptáka, sup (Gypaetus barbatus), který je považován za jednoho z nejnebezpečnějších ptáků na světě, informují státní lesy, dle deníku Wiadomosci.

Obří sup je impozantní pták – jeho tělo od zobáku po ocas měří přes 120 centimetrů a jeho křídla sahají do výšky 3 metrů. Vyskytuje se v horských oblastech Evropy a Afriky.

„Orlosupi jsou mohutní a divocí ptáci, kteří obývají horské oblasti od Asie a Afriky až po Španělsko.“ – informuje Komise pro lesnictví . „Jejich potravu tvoří především mršiny, zejména kosti, které shazují z výšky až 80 metrů na ploché skály pod sebou. To způsobí, že se kosti kořisti zlomí a ptáci se tak dostanou k jejímu morku.“ – vysvětluje organizace National Forests.

Supi polykají kusy kostí, které mohou dosahovat délky až 25 cm a šířky až 4 cm.

Podle Státních lesů jsou to ptáci s jedinečnou osobností a jsou jedním ze symbolů mizející přírody.

Jedná se o dvouletého jedince. Ve středu ráno informoval člen Výboru pro ochranu orlů koordinátory programu, v jehož rámci byl orlosup vypuštěn do volné přírody, že pták je oslabený. Bylo doporučeno, aby byl odchycen a převezen do zoo. Orlosup byl údajně umístěn do karantény a do volné přírody se vrátí, jakmile bude nakrmen a jeho stav se zlepší. Kde a kdy bude vypuštěn, zoo nesdělila, píše deník Epoznan.

Zdroj: Wiadomosci, Epoznan