Podvodní bankéři konečně dopadeni!
Skupina, která má na svědomí stovky podvodů se škodou ve výši několik desítek milionů korun, byla po roce a půl konečně dopadena, uvádí Policie České republiky.
Pachatelé přiměli oběti k nainstalování programu pro vzdálenou správu, čímž získali podvodníci neomezený přístup k jejich internetovému bankovnictví. Pro zvýšení důvěryhodnosti používali pravá jména zaměstnanců banky, telefonní čísla banky i Policie ČR tzv. spoofing, takže si poškození mysleli, že hovoří se zaměstnancem banky či policistou. Oklamané osoby tak přicházely nejen o své úspory, ale i o peníze z úvěrů, o které si jakoby samy zažádaly. Peníze z účtu poškozených osob byly většinou převáděny na účty zejména ukrajinských občanů, žijících v ČR, kteří obratem peníze z bankomatů vybírali a předávali dalším osobám. I těmto lidem, kteří zpřístupnili své účty, hrozí obvinění.
Bylo obtížné získat jakoukoliv informaci vedoucí k pachatelům, protože trestní čin vedli velmi sofistikovaně. Po necelém roce a půl šetření, mohlo konečně minulý týden dojít k akci. Přes sto policistů, včetně ukrajinských, se shromáždilo, aby zlikvidovalo navolávací call centrum se sídlem v ukrajinské Oděse.
Policie zadržela 23 českých občanů a 17 obvinili z účasti na organizované zločinecké skupině. 12 z nich navíc obvinila z podvodu a neoprávněného přístupu k počítačovému systému. Z toho 6 občanů policie zadržela na území Ukrajiny. Dalších 17 občanů Ukrajiny policie v různých částech Ukrajiny.
Policisté skupině zatím prokázali, že během roku (10/22 – 10/23) spáchali více než 150 skutků se škodou téměř 30 miliónů korun, z čehož přes 22 mil. korun je škoda dokonaná, necelých 1,5 mil. korun ve stádiu pokusu a necelých 4 mil. korun ve stádiu přípravy. Předpokládá se však, že tato skupina má na svědomí dalších několik set skutků, čímž vzroste i způsobená škoda.
Všem obviněným hrozí až desetileté vězení.
Zdroj: Policie České republiky