Pobřežní stráž USA zachránila námořníky uvízlé na ostrově díky nápisu HELP sestaveného z palmových listů

Přidat na Seznam.cz

Pobřežní stráž USA úspěšně zachránila tři muže uvízlé na ostrově v Mikronésii díky důmyslnému nápisu „HELP“ vyrobenému z palmových listů, informují servery BBC a USA Today. Muži, kteří byli devět dní pohřešováni poté, co se vydali na plavbu na atol Pikelot, byli nahlášeni jako nezvěstní, když se nevrátili na Guam, odkud vyplouvali.

Podle pobřežní stráže se námořníci, zkušení čtyřicátníci, vydali na cestu z atolu Polowat a na Velikonoční neděli zamířili k atolu Pikelot na palubě tradičního dvacetistopého skifu.

Poté, co pobřežní stráž obdržela nouzové volání od příbuzného, zahájila pátrací a záchrannou misi, při níž za náročných povětrnostních podmínek prohledávala rozsáhlou oblast. Naštěstí si ze vzduchu všimla provizorního nápisu „HELP“, který vedl k rychlému objevení mužů.

Poručík Chelsea Garcia, který misi vedl, ocenil vynalézavost námořníků a zdůraznil, že jejich listový vzkaz přímo usnadnil jejich záchranu.

Po zjištění jejich polohy pobřežní stráž vyslala vzduchem zásoby pro přežití a komunikační vybavení a zároveň koordinovala příjezd záchranného plavidla.

Po kontaktu muži ujistili úřady o svém dobrém stavu a zmínili se o přístupu k jídlu a vodě. Navzdory poškozenému skifu vyjádřili potřebu pomoci při návratu do Polowatu.

Po vyplutí 31. března byli námořníci oficiálně zachráněni 9. dubna, což znamenalo úspěšnou spolupráci mezi pobřežní stráží USA, Mikronésií a námořnictvem USA.

„Každý zachráněný život a každý námořník, který se vrátil domů, je svědectvím trvalého partnerství a vzájemného respektu, které charakterizují náš vztah,“ řekla poručík Christine Igisomarová, která byla také součástí pátrací a záchranné mise.

Atol Pikelot je sice neobydlený, ale stal se svědkem několika záchranných operací, které jsou ukázkou společného úsilí mezinárodních námořních sil při zajišťování bezpečnosti námořníků plujících v mikronéských vodách.