Na Sicílii prodávají domy za 70 korun

Přidat na Seznam.cz

Zmenšující se italská města se v posledních letech snaží přilákat nové obyvatele a v celé zemi bylo spuštěno několik programů na prodej domů za jedno euro (24 korun).

Ale zatímco některá města se snaží najít kupce pro své opuštěné budovy, jiná se vyhřívají na výsluní úspěšných prodejů. Poté, co v letech 2019 a 2021 zaznamenala obrovskou poptávku po svých předchozích výprodejích domů, se sicilská Sambuca di Sicilia chystá dát pod kladívko třetí várku, tentokrát s vyvolávací cenou 3 eura, tedy něco málo přes 70 korun. „Cizinci se k nám hrnou, aby si koupili naše domy, zatím je to hit,“ řekl pro CNN nově zvolený starosta Giuseppe Cacioppo.

„Načasování je ideální,“ říká. „Turisté a zájemci o koupi, kteří v současné době cestují do Itálie, a ti, kteří plánují cestu na jaře a v létě, se mohou přijít podívat.“ Podle starosty jsou dostupné domy, které se nacházejí ve staré saracénské čtvrti, stejně „stavebně stabilní jako ty dosud prodané“, ale potřebují renovaci.

Naděje na oživení

Po zemětřesení, které v roce 1969 postihlo okolní údolí Belice, převzaly sambucké úřady opuštěné domy. Přírodní katastrofa způsobila útěk místních obyvatel a zanechala po sobě prázdné domy. „Římská vláda tehdy schválila zvláštní zákon pro oživení Sambucy, který radnici přiznal vlastnictví opuštěných domů, takže s nimi můžeme nakládat podle svého uvážení a neexistují žádné zprostředkující agentury,“ říká starosta Cacioppo.

To znamená, že proces prodeje je mnohem rychlejší, protože místní úřady nemusí udržovat byrokracii mezi majiteli a kupujícími. Tentokrát jsou v nabídce jedno-, dvou- až třípokojové domy o rozloze 50 až 80 metrů čtverečních, postavené ze zlatohnědého kamene a rozkládající se na jednom nebo třech podlažích.

Mnohé z nich mají železné kované balkony s výhledem na dlážděné uličky a panoramatické terasy a původní zeleně natřené staré dřevěné dveře se zdobenými oblouky a okny.

Ty v nejlepším stavu mají malé vnitřní maurské dvorky s citronovníky a staré malované majolikové dlaždice.

Většina z nich však nutně potřebuje opravu a je plná zapomenutých předmětů a hromad rozbitého, zaprášeného nábytku. V závislosti na stavu nemovitosti začínají ceny renovací obvykle na 30 000 eur (asi 738 000 Kč) za jednoduchou přestavbu, ale mohou se vyšplhat až na více než 200 000 eur (necelých 5 milionů Kč), pokud kupující plánují z domu vytvořit skutečně luxusní útočiště.

Malá Amerika

Většina lidí, kteří se nechali zlákat do tohoto odlehlého místa na Sicílii, ležícího daleko od turistických davů, pochází z USA. To přispělo k vytvoření „malé Ameriky“, kde většina obyvatel nyní mluví trochu anglicky se sicilským přízvukem, a to i starší lidé. Cizinci tu možná byli před rokem 2019 vzácným jevem, ale nyní se stali součástí krajiny, vtipkuje starosta Cacioppo, a Sambuca je nyní domovem významné komunity emigrantů. V loňském roce radnice otevřela prostory pro práci na dálku, aby nalákala digitální nomády, a nabídla jim bezplatné pobyty a posílila Wi-Fi připojení v úzkých uličkách.

Zdroj: CNN, International Living