Na londýnské autobusové zastávce se našlo mistrovské dílo, které by se mohlo prodat za 733 milionů korun

Přidat na Seznam.cz

Očekává se, že dvakrát ukradený obraz italského renesančního mistra Tiziana, který byl kdysi nalezen v igelitové tašce na autobusové zastávce v Londýně, vynese v červencové aukci až 32 milionů dolarů (733 milionů korun).

Podle prohlášení aukčního domu Christie’s půjde obraz „Odpočinek při útěku do Egypta“ do dražby s odhadem 19 až 32 milionů dolarů (435 až 733 milionů korun).

Obraz zobrazuje Ježíše, Marii a Josefa odpočívající na cestě do Egypta poté, co se dozvěděli, že judský král Herodes chce mladého Krista zabít.

Tizian, vlastním jménem Tiziano Vecellio, vytvořil toto dílo v prvním desetiletí 16. století, na počátku své kariéry.

Obraz o rozměrech pouhých 46,2 × 62,9 cm je ve srovnání s některými mohutnými díly, jimiž se Tizian proslavil v pozdějším období svého života, nepatrný.

Dílo na plátně má pozoruhodnou historii.

Poté, co obraz přešel z rukou do rukou různých evropských šlechticů, byl během francouzské okupace Vídně v roce 1809 uloupen napoleonskými vojsky a odvezen do Paříže.

V roce 1815 se obraz vrátil do Vídně a opět putoval po soukromých sbírkách, než skončil u Johna Alexandra Thynna, 4. markýze z Bathu, v anglickém Wiltshiru.

V roce 1995 byl z Longleatu, sídla Thynneových potomků, ukraden a na sedm let zmizel, než ji na autobusové zastávce v Londýně našel umělecký detektiv Charles Hill.

„Jedná se tedy o obraz, po kterém toužili aristokraté, arcivévodové i císaři: je ceněn pro svou živě barevnou scénu rodinné náklonnosti v přírodním světě,“ uvedla Christie’s (britský aukční dům) v prohlášení.

„Stejně jako jeho předměty, i obraz Odpočinek na útěku do Egypta prošel dlouhou a rušnou cestou – cestou, která ještě zdaleka neskončila.“

Obraz bude nabízen v rámci aukce Old Masters Part I v Christie’s v Londýně 2. července.

Zdroj: CNN, artnet