Mořské příšery požahají 10 000 plavců ročně. Měchýřovka může i zabít
Lékaři odhadují, že každoročně je kolem deseti tisíc plavců požaháno měchýřovkami. Nejčastěji k těmto incidentům dochází u východního pobřeží Austrálie. Ale měchýřovky se vyskytují ve všech tropických a subtropických oceánech světa a někdy i v mírných mořích, píše server Lidovky. Kontakt s jedovatými chapadly je velmi bolestivý a může ve vzácných případech skončit smrtí.
Měchýřovky jsou koloniální organismy, skládající se z mnoha geneticky identických jedinců zvaných zoidi. Existuje několik typů zoidů, z nichž každý plní specifickou funkci, jako je rozmnožování, trávení nebo chytání kořisti.
Celá měchýřovka se skládá ze dvou hlavních částí: průhledného plynem naplněného plováku, který se vznáší na hladině, a dolů visících žahavých chapadel. Běžně dosahují kolonie délky kolem deseti metrů, ale mohou dorůst až třiceti metrů.
Vrchní část plováku připomíná řadu napjatých plachet na stěžních, které fungují podobně jako plachetnice a pohánějí měchýřovku při jejím pomalém pohybu. Tento vzhled vedl k anglickému názvu „Portuguese man o’ war“, což znamená portugalská válečná loď.
V devatenáctém století zoologové popsali tři druhy těchto živočichů a pojmenovali je Physalia physalis, P. utriculus a P. megalista. Později však byly všechny sloučeny do jednoho druhu, P. physalis, známého jako měchýřovka portugalská.
Podle nové analýzy týmu výzkumníků vedeného Samuelem H. Churchem z Yaleovy univerzity bylo sloučení druhů chybou. Ve skutečnosti existují nejméně čtyři druhy měchýřovek. Pro dva z nich mohou vědci použít starší názvy P. utriculus a P. megalista, zatímco čtvrtý druh zatím nemá jméno. Možná však existuje i pátý druh, který ještě nemá jméno.
Zdroj: Lidovky