Kdo objevil Ameriku? Kolumbus nebyl první, plavili se sem i vikingové

Přidat na Seznam.cz

To, že Kryštof Kolumbus v roce 1492 objevil Ameriku, asi nikoho nepřekvapí. Je v tom ale háček. Ameriku opravdu objevil – avšak nebyl prvním. Vikingové takzvaný Nový svět objevili s předstihem 500 let.

Kryštof Kolumbus byl prvním Evropanem, kdo v roce 1492 poprvé otevřel brány Nového světa evropským velmocím a zahájil tak dlouhé období evropské kolonizace. Ale nejednalo se o prvního Evropana, který kdy Ameriku navštívil. Byli to Vikingové a to již v roce 1000.

Objevování Vikingů

Vikingové, známí pro své dovednosti a styl života, dodnes berou dech historikům a nadšencům. Byli to bájní válečníci, kterých se obávala celá Evropa. Vikingové patřili bezprostředně k nejlepším mořeplavcům, kteří panovali severským vodám. Okolo roku 900 našeho letopočtu byl Viking jménem Erik Rudý odsouzen k vyhoštění z Norska na Island, protože zabil svého souseda. Odsud byl opět vyhoštěn, a tak se rozhodl vyplout bouřlivými vodami dál na západ. Po několika dnech doplul na neznámou pevninu. Nazval ji Grönland, jednalo se tedy o dnešní Grónsko.

Když jeho objev sdílel s ostatními Vikingy z jeho původní vlasti, jeden z nich zvaný Bjarni Herjólfsson se rozhodl Grönland navštívit také. Jeho loď se však nepatrně vychýlila z kurzu, a tak Grönland minul a plul dále, až na obzoru spatřil další neznámou pevninu. Avšak jakmile mu došlo, že to není jeho cílová destinace, obrátil se zpět a mířil do Grönlandu. Když to pak místním vyprávěl, synovi Erika Rudého Leifu Erikssonovi to nedalo a vydal se tuto neznámou pevninu objevovat.

Dohromady navštívil tři americké břehy, které nazval Hellulandem, Zemí kamení, dále Marklandem čili Zemí lesů a Vinlandem, tedy Zemí vína. Jeho plavby inspirovaly také jeho bratra Thorwalda, který se rozhodl ve Vinlandu založit osadu. Avšak po třech letech, když Thorwald zemřel v boji s domorodci, se ostatní Vikingové přesídlili zpět do původní vlasti. Amerika již znovu Vikingy osídlena nebyla.


I když se Vikingové v Novém světě nezdrželi dlouho, díky pozůstatkům jejich osady a dalším zachovalým důkazům dnes můžeme prokazatelně říci, že v Americe byli a to již v roce 1000.

Objevování Kryštofa Kolumba

Kryštof Kolumbus se narodil v 15. století. Evropa té doby toužila po světovládě a kolonizaci zámořských území. Evropské mocnosti zakládaly nové obchodní cesty vedoucí až do vzdálené Asie. Tyto cesty však vedly pouze po souši. Mořeplavci se proto snažili dorazit do Indie i jiným způsobem. Chtěli vytvořit cestu vedoucí z Evropy okolo Afriky až do Indie po moři. Nikdo však nebyl úspěšný. Kryštof Kolumbus byl zaměstnán u španělského námořnictva.

Napadlo jej dorazit do Indie tak, že obepluje celý svět. Jakmile svůj návrh sdělil u královského dvora, uspěl. V roce 1492 vyplul na první výpravu. Avšak místo plánované Indie doplul na Bahamské ostrovy. Protože ale netušil, že mu v cestě stojí celý nový kontinent, věřil, že se již nachází v Indii. Proto nazval místní obyvatele Indiány. Během tří dalších výprav navštívil Velké i Malé Antily, pobřeží Venezuely a Střední Ameriky. To už ale on i celá Evropa pochopili, že se nejedná o Asii, že byl objeven nový prozatím neprobádaný kontinent. A tak vypukla soutěž evropských mocností o kolonizaci Jižní i Severní Ameriky.

Ať už zmíníme Vikinga Leifa Erikssona, nebo Kryštofa Kolumba, oba sehráli významnou roli v dějinách objevování Ameriky. Přestože Vikingové dorazili dříve, jejich výprava upadla téměř v zapomnění. Kolumbus sice nepřistál v Americe jako úplně první, ale díky jeho cestám se o Novém světě dozvěděl celý zbytek Evropy – a to změnilo běh dějin. Takže kdo objevil Ameriku? Záleží na tom, jak se na to podíváme. Oba příběhy k tomu patří.

Zdroje: Vedazive.czIdnes.czLideazeme.czCs.wikipedia.org