Jak policie postřílela pozatýkala skauty: 75 let od „Akce Jizerka“

Přidat na Seznam.cz

Poblíž silnice ze Smědavy k přehradě Souš se nachází dvojitý kříž, připomínající smutnou událost, při níž byli zastřeleni skauti Jiří Hába a Tomáš Hübner. Tito mladíci, ve věku od 15 do 20 let, plánovali emigraci kvůli utužujícímu režimu po únoru 1948, který vedl k likvidaci skautského hnutí. Skrze zahraniční skautské organizace hledali cestu k útěku, píše server Echo24.

Po nebezpečí, že budou zatčeni, opustili svůj domov v Železném Brodě na Jablonecku a uchýlili se do Jizerských hor. K Tomáši Hübnerovi, Jiřímu Hábovi a Robertu Hofrichterovi, kteří tam stanovali od 21. na 22. července 1949, se přidali další mladíci – Radomil Raja, Jindřich Kokoška, Josef Veselý a Jiří Majer.

Bez jejich vědomí byl jejich úkryt prozrazen. Možná to byla práce lesních dělníků, nebo šlo o plán bezpečnostních složek. V noci na 24. července 1949 byl tábor obklíčen zhruba třemi stovkami příslušníků StB a SNB, kteří zahájili útok za použití střelných zbraní včetně kulometů.

Operace nazvaná Akce Jizerka, znamenala konec nadějí pro mladé skauty. Radomil Raja, jeden z přeživších, vzpomínal: „Ještě jsme byli ve stanech, když nás zasypala první dávka střel. Poté nás vyzvali, abychom vyšli ven. Kromě Jiřího Háby jsme všichni vyšli a museli jsme si lehnout na zem. Příslušníci SNB začali střílet do ležících.“

Raja byl střelen do ramene a do nohy. Tomáš Hübner byl zastřelen kulkami do zad, zatímco se Raja snažil přežít. Dva skauti byli smrtelně zraněni, zatímco ostatní byli zatčeni a odvezeni.

Následovalo rozsáhlé zatýkání v Železném Brodě, kde bylo zadrženo 40 lidí. Někteří byli propuštěni, ostatní čekal soudní proces v říjnu 1949 před Státním soudem v Praze. Tento proces byl podle Radomila Raji zmanipulovaný, s cílem udělit tvrdé tresty. Mladí skauti a jejich podporovatelé byli odsouzeni k dlouhým trestům, někteří i na dvacet let.

Bezpečnostní složky se pomstily i mrtvým skautům Hübnerovi a Hábovi. Jejich rodiče nebyli informováni o úmrtí ani pohřbu svých dětí. Těla byla tajně pohřbena na hřbitově v Hejnicích. Až po roce 1990 byla jejich těla exhumována a přenesena do rodinných hrobů. Dnes jejich památku připomíná dvojkříž s pamětní deskou u silnice ze Smědavy k přehradě Souš v Jizerských horách.

Křížek však neoznačuje přesné místo, kde skauti stanovali. Autentické místo incidentu zůstává záhadou. Před pěti lety po něm pátrala skupina tvořená libereckým kriminalistou, historiky a pracovníky dvou muzeí, ale neúspěšně. Podle historika Ivana Rouse se nedaly využít ani dobové dokumenty.

Tehdy se měnilo totiž číslování lesních úseků, což komplikuje lokalizaci místa incidentu. Kromě toho krajina byla výrazně pozměněna těžbou dřeva, která probíhala kvůli kyselým dešťům, které v 80. letech zničily lesy v Jizerských horách.

Zdroj: Echo24