Jack Rozparovač: Nenávidím d*vky a nepřestanu je řezat, dokud mě nechytnou, psal policistům. Posílal i vnitřnosti
Jack Rozparovač (anglicky Jack the Ripper) je jedním z nejnotoričtějších sériových vrahů všech dob, jehož identita zůstává dodnes neznámá. Legendy obklopující řádění Jacka Rozparovače se staly kombinací seriózních historických výzkumů, konspiračních teorií i folklórních legend.
Začátek vražedné kariéry Jacka Rozparovače: Brutální vražda Mary Ann Nichols
V době, kdy byla Mary Ann Nichols v srpnu 1888 zavražděna, už několik násilných zločinů otřáslo policií a místními obyvateli ve Whitechapelu. V dubnu byla prostitutka jménem Emma Elizabeth Smith tak brutálně napadena skupinou mužů, že zemřela na následky svých zranění. V srpnu pak byla prostitutka Martha Tabram smrtelně pobodána téměř 40 ranami.
V srpnu 1888 žila Nichols v ubytovně na 56 Flower and Dean Street ve Whitechapelu. V noci 30. srpna utratila všechny peníze v hospodě a když se pokusila vrátit do své ubytovny, byla odmítnuta.
„To nevadí,“ řekla Nichols údajně nočnímu hlídači. Dodala: „Brzy si vydělám peníze na nocleh. Podívej se, jaký mám hezký klobouk.“ Pak se vydala ven, a kolem 2:30 ráno narazila na Emily Holland, bývalou spolubydlící, která se ji snažila přesvědčit, aby to pro dnešek zabalila. „Dnes jsem měla peníze na nocleh třikrát a utratila je,“ vykřikla Nichols a dodala: „Nebude to dlouho trvat, než se vrátím.“
Ale Emily Holland byla poslední osobou, která viděla Nichols naživu. Asi o hodinu později byla Mary Ann Nichols nalezena brutálně zavražděna na Buck’s Row.
Kolem 3:40 ráno si muž jménem Charles Cross a jeho kolega Robert Paul všimli tmavého balíku na zemi. Když se přiblížili, viděli, že jde o tělo ženy. Krátce poté, co se vydali upozornit úřady, na scénu narazil policejní konstábl. Pitva následně zjistila, že Mary Ann Nichols zemřela šokujícím násilím. Hrdlo jí bylo podříznuto, břicho rozpáráno a vrah ji dokonce bodl mezi nohami.
„Viděl jsem mnoho hrozných případů, ale nikdy tak brutální záležitost jako tato.“
Dr. Rees Ralph Llewellyn, který tělo zkoumal, pro deník The Times
Vražda Annie Chapman — a zatčení Johna Pizera
Celý Whitechapel byl v září 1888 v pohotovosti, když Jack Rozparovač pokračoval ve vraždění. V týdnu následujícím po vraždě Mary Ann Nichols začala policie mluvit s místními prostitutkami. Dozvěděli se o muži známém jako „Kožená zástěra“, který byl pověstný pro výhružky a násilí proti prostitutkám. Brzy začaly noviny ve Whitechapelu psát o podezřelém.
„Jeho výraz je zlověstný a zdá se, že plný hrůzy pro ženy, které ho popisují,“ napsal The Star 5. září 1888. „Jeho oči jsou malé a třpytivé. Jeho rty jsou obvykle roztaženy v úšklebku, který nejenže není uklidňující, ale velmi odpudivý.“
Stejně jako Mary Ann Nichols měla Annie Chapman problémy s alkoholem. Aby si mohla dovolit bydlení v místních ubytovnách, obrátila se k prostituci. Stejně jako první oběť, v noci své smrti neměla dost peněz na ubytování, ale slíbila, že se brzy vrátí. Byla stejně brutálně zavražděna – měla podříznuté hrdlo, rozříznuté břicho a vyjmuté orgány. Na místě činu byla nalezena kožená zástěra, což vedlo k zatčení předmětného Johna Pizera, ale bez důkazů byl propuštěn.
Výsměšný dopis policii a třetí oběť
V září 1888 obdržela Central News Agency dopis adresovaný „šéfovi.“ Dopis „Dear Boss“ se zdál být od samotného vraha z Whitechapelu, který posměšně popisoval své činy.
„Ten vtip o kožené zástěře mě opravdu rozesmál,“ napsal autor. „Nenávidím d#vky a nepřestanu je řezat, dokud mě nechytnou….“ – Jack Rozparovač.
Ať už byl dopis „Dear Boss“ autentický či nikoliv, předzdívka Jackovi zůstala. Brzy znovu udeřil. 30. září 1888 zabil svou třetí oběť: Elizabeth Stride. Stride byla podobná Nicholsové a Chapmanové. Po rozchodu s manželem, který zemřel na tuberkulózu v roce 1884, se stala alkoholičkou a živila se prostitucí.
O osudné noci několik lidí tvrdilo, že ji viděli ve společnosti krátkého, slušně vypadajícího muže s tmavými vlasy a knírem. Pak, kolem 0:45 ráno, viděl muž jménem Israel Schwartz znepokojivou scénu. Tvrdil, že ten muž s tmavými vlasy a knírem ženu chytil a hodil ji na zem. Jen o 15 minut později byla nalezena mrtvá.
Její hrdlo bylo proříznuto tak hluboko, že byla téměř dekapitována, ale zbytek těla Elizabeth Stride nebyl tak zohaven jako těla Mary Ann Nicholsové nebo Annie Chapmanové. To vedlo vyšetřovatele k domněnce, že Jack Rozparovač byl při vraždě vyrušen. Možná proto nechvalně známý vrah udeřil znovu jen o 45 minut později.
Čtvrtá oběť přinesla první opravdové stopy
Ačkoli byla chudá a hodně pila, Eddowesová se v některých ohledech lišila od Nicholsové, Chapmanové a Strideové. Její přátelé a rodina tvrdili, že nebyla prostitutkou (navzdory jiným zdrojům) a byla ve šťastném vztahu s mužem jménem John Kelly.
Není přesně jasné, jak Eddowesová strávila svůj poslední den života, 29. září 1888. Ale kolem 20:30 byla tak opilá, že ji policie odvedla na policejní stanici Bishopsgate, aby se vyspala. Eddowesová odpočívala, začala si pro sebe zpívat a pak slíbila strážnému, že se o sebe postará. Takže kolem 1:00 ráno 30. září 1888 ji pustili. To bylo přibližně ve stejnou dobu, kdy policie objevovala tělo Strideové.
Asi o 30 minut později spatřila skupina lidí Eddowesovou, jak mluví s nějakým mužem poblíž Duke Street. Jeden z nich si vzpomněl, že muž měl světlou pleť a kolem krku červený šátek. Jen o 15 minut později byla Eddowesová nalezena brutálně zavražděná na Mitre Square.
Její hrdlo bylo proříznuto na šířku šesti nebo sedmi palců, byla vykuchána a její tváře, víčka a nos byly zohaveny. Útočník Eddowesové také vzal její levou ledvinu, rozřezal její dělohu a odstranil většinu jejího lůna. Také ale zanechal nějaké důkazy. Policie při vyšetřování scény našla opodál kus zástěry Eddowesové potřísněný krví. To naznačovalo, že vrah se po vraždě vrátil zpět do Whitechapelu. Úřady také našly na zdi graffiti, které znělo: „The Juwes are the men that Will not be Blamed for nothing.“
Zdálo se, že Jack Rozparovač stupňuje svou činnost znepokojivou rychlostí. Ale trvalo více než měsíc, než vrah z Whitechapelu znovu zabil.
Další dopis a poslední nejhorší oběť
Po krvavém „Dvojité události“ – vraždách Strideové a Eddowesové – Jack Rozparovač na chvíli utichl. Až 16. října se znovu objevil, když údajně poslal dopis Georgeovi Luskovi z policejního výboru Whitechapel. Dopis obsahoval kus ledviny.
Zdálo se, že ledvina vykazuje známky Brightovy choroby. Předpokládalo se, že Eddowesová tímto onemocněním trpěla, a proto se spekulovalo, že ledvina zahrnutá v dopise patřila jí.
I přesto zavládl v Whitechapelu nepříjemný klid, když říjen přecházel do listopadu. Pak, 9. listopadu 1888, Jack Rozparovač zabil svou pátou a poslední oběť – Mary Jane Kellyovou. A její vražda byla nejhorší ze všech.
Kellyová, ačkoli byla mladší než ostatní oběti, prošla podobnou cestou. Po příchodu do Londýna z Irska v 80. letech 19. století se živila prostitucí. Kolem 2:00 ráno ji svědek, který ji znal, viděl, jak se baví s mužem na rohu Commercial a Thrawl. Svědek sledoval, jak Kellyová vedla muže směrem k Miller’s Court, chvíli se potloukal a pak odešel. Kolem 4:00 ráno dva svědci zaslechli někoho křičet: „Vražda!
Toho rána šel ke Kellyové vymahač nájmu, zaklepal na dveře a když nikdo neodpovídal, nahlédl do okna. Nejprve viděl, co vypadalo jako kusy masa na nočním stolku. Pak uviděl zohavenou mrtvolu Kellyové. Policie našla zohavené tělo Kellyové ležící na posteli nasáklé krví. Jak uvádí pitevní zpráva: „Celý povrch břicha a stehen byl odstraněn a břišní dutina byla vyprázdněna od vnitřností. Prsa byla odříznuta, ruce byly zohaveny několika roztřepenými ranami a obličej byl znetvořen k nepoznání.“ Některé části těla byly rozházené po místnosti.
Její vražda ukázala, jak pekelný mohl být Jack Rozparovač. Ale po Kellyové smrti se zdálo, že tento nechvalně známý sériový vrah náhle přestal zabíjet. Ačkoli byly v následujících měsících a letech ve Whitechapelu zavražděny další ženy, žádný z těchto zločinů nebyl definitivně připsán jemu.
A více než století poté stále nevíme, kdo byl Jack Rozparovač.
Nejpravděpodobnější teorie
Dvě z nejzajímavějších teorií se týkají Aarona Kosminskiho a Jamese Maybricka.
Aaron Kosminski, polský imigrant, který pracoval jako holič ve Whitechapelu, byl během původního vyšetřování pojmenován jako podezřelý. Jeden vyšetřovatel poznamenal, že „měl velkou nenávist k ženám, zejména k prostitutkám, a měl silné vražedné sklony.“ Někteří tvrdí, že DNA důkazy z šátku, který patřil Catherine Eddowesové, definitivně spojují Kosminskiho s vraždou Eddowesové.
Pokud jde o Jamese Maybricka, jeho jméno se objevilo jako možný podezřelý mnohem později. V 90. letech se objevil údajný deník, který obsahoval podrobnosti o pěti kanonických vraždách, které by znal jen vrah. Deník končí slovy: „Dávám své jméno, aby všichni věděli o mně, takže historie poví, co láska může udělat s gentlemanem narozeným. S úctou, Jack Rozparovač.“
Přibližně ve stejné době se objevil i hodinky z 19. století. Na nich je vyryto „J. Maybrick“, „Já jsem Jack“ a iniciály pěti kanonických obětí. Ale kolem těchto předmětů panuje kontroverze, protože někteří věří, že deník není autentický. Testy na hodinkách nebyly plně přesvědčivé.
Zdroj: History.com, All That Is Interesting