Irák v novém zákoně kriminalizoval vztahy mezi osobami stejného pohlaví

Přidat na Seznam.cz

Irácký parlament v sobotu schválil zákon, který kriminalizuje vztahy mezi osobami stejného pohlaví a stanovuje případný trest odnětí svobody na 10 až 15 let. Podle nového zákona by také osoby s transgender identitou mohly být odsouzeny k odnětí svobody na jeden až tři roky.

Zastánci nového zákona tvrdí, že přispěje k prosazování náboženských hodnot v zemi. Podle nové legislativy budou také hrozit tresty odnětí svobody osobám, které propagují homosexualitu nebo prostituci, lékařům provádějícím operace změny pohlaví a mužům kteří se „záměrně“ chovají jako ženy, uvádí zpravodajský server BBC.

Předchozí návrh zákona – novela zákona proti prostituci přijatá na konci 80. let, původně stanovoval trest smrti za vztahy mezi osobami stejného pohlaví. Tento návrh byl však změněn po odporu ze strany USA a dalších západních zemí.

Podle humanitárních organizací tento zákon představuje vážnou ránu pro lidská práva

Až do soboty Irák výslovně nekriminalizoval homosexuální vztahy, ačkoli volně definované morální klauzule v jeho trestním zákoníku byly používány k cíleným útokům na členy LGBTQ+ komunity. „Schválení zákona proti LGBTQ+ komunitě a porušování jejich práv představuje vážnou ránu pro základní lidská práva,“ řekla Rasha Younesová, zástupkyně ředitele programu pro lidská práva organizace Human Rights Watch, informuje server Al Jazeera.

Zdroj: BBC, Al Jazeera