Halucinace: Obvykle je způsobují nemoci, ale vyvolat je může i spánková deprivace

Přidat na Seznam.cz

Halucinace nemusí postihovat pouze psychicky nemocné, mohou se objevit i při dlouhodobém nedostatku spánku nebo po požití halucinogenních látek.

Halucinacemi trpí mnoho lidí, kteří nemusí mít žádné psychické potíže. Změněné stavy vědomí lze totiž připsat na vrub i alkoholu, drogám a dalším omamným látkám. Někdy si s námi ale pohrává naše vlastní tělo. I kvůli velkému deficitu spánku můžete začít slýchat různé zvuky a vidět postavy, které ve skutečnosti neexistují.

Co to vlastně je?

Halucinace jsou psychická kvalitativní porucha vnímání. Jedná se o vidění imaginárních věcí, lidí, činností apod. Jednoduše řečeno, člověk s halucinací si myslí, že vnímá něco, co ale ve skutečnosti neexistuje.

Halucinace v bdělém stavu, tedy mimo požití omamných látek, je často příznakem psychické poruchy. Když proto začnete trpět halucinacemi o poznání častěji, lidé kolem vás si toho obvykle brzy všimnou a správně vás upozorní na to, že byste měli jít hodně brzy k lékaři.

Typy halucinací

Halucinace mají mnoho podskupin, do kterých je můžeme rozřadit. Buď podle délky, charakteru, nebo třeba podle smyslového orgánu, na který působí.

  • Člověk si například myslí, že na něj někdo sahá, nebo ho objímá, škrábe apod.
  • Mezi sluchové halucinace řadíme různé zvuky a hudbu.
  • Dále můžeme halucinace dělit podle složitosti na komplexní (vidíme celé předměty či postavy), elementární (vnímáme jen záblesky) a kombinované (je před námi mluvící postava).

Únava a spánková deprivace

Únava a halucinace mohou být propojené. Tato kombinace signalizuje, že vaše tělo, ale především mozek, jsou velmi vyčerpané a zatěžované. Proto svému tělu naslouchejte a dopřejte mu každý den dostatek odpočinku. Ten by měl trvat alespoň 7,5 až 9 hodin.

Spánková deprivace také může vést k halucinacím při usínání nebo při probouzení ze spánku.

Omamné látky

Skupina omamných látek , tzv. halucinogeny, v názvu přímo nesou halucinace.

Při jejich užití (konkrétně LSD, houbičkek, DMT nebo Ketaminu) se ve většině případů k pocitům radosti a euforie přidávají taktéž halucinace. Jedná se o halucinace zrakové a sluchové.

Někteří lidé si po požití drogy myslí, že jsou odpojeni od svého těla a mohou mimo něj libovolně cestovat. Tyto halucinogeny mohou vést i k dalším psychickým problémům, jako například psychóza, panika, paranoia, ztráta kontroly nad sebou samým, zmatenost apod.

Problémem však mohou být i společensky akceptovanější a běžnější látky. Velké množství alkoholu, marihuany nebo kokainu může také způsobit halucinace.

Kdy vyhledat odbornou pomoc?

Odbornou pomoc vyhledejte tehdy, jestliže vás halucinace trápí opakovaně nebo máte pocit, že už nevnímáte realitu tak jako dřív. Je to velmi vážná věc. Lékař vám navrhne správnou terapii. Někdy za halucinacemi stojí „jen“ účinky drog nebo alkoholu, jindy ale může jít i o vážnější problém – třeba nádor na mozku. Včasná pomoc může udělat velký rozdíl. Proto se nebraňte odborné pomoci a mějte kolem sebe síť lidí, která vám pomůže projít nejhorším.

Zdroje: Wikiskripta.eu, Cs.wikipedia.orgProzeny.cz, NIH, Science, Science Direct