Finové pijí stále méně alkoholu. Nejoblíbenějším zůstává pivo

Přidat na Seznam.cz

V roce 2007 vypili Finové starší 15ti let v průměru 10,5 litru čistého alkoholu, nyní je to 8,7 litru, píše finský server Yle. Spotřeba se oproti roku 2022 snížila o 2,4 procenta.

Celkovou spotřebu alkoholických nápojů tvoří maloobchodní prodej alkoholických nápojů a prodej alkoholu ve Finsku, dále alkohol dovážený Finy ze zahraničí a online nákupy alkoholu.

V roce 2023 vzrostla spotřeba pouze u míchaných nápojů oproti předchozímu roku téměř o 15 procent. Spotřeba ostatních nápojových skupin naopak klesla. Nejoblíbenější skupinou nápojů zůstala piva s podílem 46 procent, uvádí Iltalehti.fi.

Ve spotřebě alkoholu panují regionální rozdíly. Ve východním Finsku se prodává více alkoholu než v západním Finsku. Stejně tak se v severním Finsku prodává více alkoholu než v jižním Finsku. Spotřebu ve východním Finsku částečně ovlivňuje turistika a ve Finsku oblíbené letní chataření, ale v regionech východního Finska je nemocnost a úmrtnost na alkohol vyšší než v západním Finsku, takže platí, že tu i stálí obyvatelé konzumují více alkoholu než ti v západním Finsku.

Zdroj: Iltalehti, Yle