Edinburgh „vystěhoval“ bezdomovce před koncertem Taylor Swift

Přidat na Seznam.cz

V kroku, který vyvolal velké kontroverze, byli bezdomovci přepraveni pryč ze skotské metropole, aby uvolnili místo před nadcházejícím koncertem Taylor Swift.

Podle BBC se organizace Shelter Scotland, která zajišťuje ubytování lidí bez domova, nechala slyšet, že někteří její klienti byli převezeni do Aberdeenu a Glasgow. Někteří dokonce až do Newcastlu. Taxi služby měly zařídit edinburské úřady.

Organizace také uvedla, že je „nehorázná nespravedlnost“, že jsou lidé bez domova v přímé konkurenci s turisty. Vedení města se však brání tím, že pro převezené lidi našla vhodné ubytování. Taylor Swift má v Edinburghu vystoupit mezi 7. a 9. červnem a očekává se, že město zaplaví asi 200 tisíc fanoušků zpěvačky, píše portál Yahoo.

Podle skotských zákonů musí být lidem bez domova poskytnuto dočasné ubytování, které často poskytují právě hotely. Rada města v listopadu vyhlásila kvůli nedostatku ubytování pohotovost. Vysoká poptávka také vystřelila ceny nájmů, což jen celou krizi prohloubilo. Nedávno pohotovost vyhlásila i skotská vláda. Celá tato situace jen dokresluje krizi bydlení, která v současné době probíhá v mnoha západních zemích.

Na vysoké ceny se musejí připravit i fanoušci zpěvačky, kteří se budou v Edinburghu potřebovat ubytovat. Ceny za noc začínají často až na 330 librách pro jednoho (9 600 kč – pozn. red.). Zároveň to s sebou však nese pozitiva, koncert zpěvačky by měl britské ekonomice přinést asi milion liber. Po Edinburghu má Swift vystoupit v rámci Spojeného království ještě v Londýně, Liverpoolu, Dublinu a Cardiffu.

Zdroje: BBC, Yahoo