Chtěl ho vyhodit. Farmář našel v husté norské hlíně velmi vzácný meč

Přidat na Seznam.cz

Norský farmář a jeho syn objevili vzácnou zbraň, když uklízeli opuštěnou část farmy na jihu země. Meč pochází z let 900 až 1050. Nálezce chtěl předmět, který spatřil na svém poli v obci Suldal na jihu Norska nejprve vyhodit, ale včas se zarazil a kontaktoval místní úřady, které na žádost odborníků vyslaly na místo specialisty, píše server Arkeonews.

Odborníci z Archeologického muzea univerzity v Lovře oznámili, že kovový „odpad“, který farmáři našli, je ve skutečnosti starobylá vzácná zbraň, uvádí server UIS.

„Chystali jsme se začít s výsevem nové trávy na poli, které nebylo mnoho let zoráno. Se sousedem, který přišel na návštěvu, jsme pole zorali a sbírali kameny, než jsme si udělali přestávku.

Pak jsem uviděl železný předmět, který jsem chtěl vyhodit, ale jakmile jsem se nad ním zamyslel, uvědomil jsem si, že je to meč,“ řekl Oyvind Tveitane Lovra.

Lars Sogaard Sørensen, archeolog s 25letou praxí, a Kim Thunheim, archeolog s 15letou praxí, byli svědky vzácného nálezu poprvé. „Je to velmi vzácné. Meč byl v době vikingské největším symbolem postavení a bylo výsadou, že ho člověk směl nosit. Jako archeologové se s něčím takovým nesetkáváme často,“ řekl Lars Sogaard Sorensen.

Čepelová zbraň ztratila téměř polovinu své délky, která nyní činí asi 37 cm, ale celkově je stav dochování meče hodnocen jako dobrý. Podle archeologů k jeho zachování přispělo i to, že meč ležel v husté hlíně.

Zdroj: UIS a Arkeonews