Tyto dřevěné materiály nábytku jsou v kurzu v roce 2023

Přidat na Seznam.cz

V bytovém designu trendy zdánlivě přicházejí a odcházejí stejně s lehkostí a nenápadně, jak plyne čas. Nemělo by být tedy žádným překvapením, že v roce 2023 opět vstupují do domácností staré trendy dřevěného designu. Tady je vše, co potřebujete vědět.

Designéři předvídají opětovný návrat teplejších, středních a tmavších dřevěných tónů. Majitelé domů touží po pohodlí a teple ve svých prostorách. V důsledku toho hledají způsoby, jak vytvořit náladovější prostředí a od poloviny roku 2010 se vzdalují od světlejších dřevěných tónů. Během několika posledních let bělené dřevo zaplavilo oblast interiérového designu jemnou, vzdušnou a přímořskou atmosférou. Bytový design se dnes od této estetiky odklání ve prospěch bohatých a elegantních odstínů tmavého dřeva. Tento vývoj je pro designéry vzrušujícím obdobím, kdy slavíme, že: „co je staré, je opět nové“.

Tmavé dřeviny vypadly z módy před více než deseti lety, ale s jejich oživením v bytovém designu lidé hledají moderní nádech této staré estetiky. Zde je návod, jak zakomponovat dřevo do domácnosti svěžím a útulným způsobem.

Kvalita materiálu

Prvním kritériem při výběru dřevěného nábytku a doplňků bude vždy kvalita dřeva. Vsaďte na jistotu a v našich zeměpisných šířkách investujte do masivního dubového nábytku. Vydrží celá léta, není dovážen z velké dálky, tedy je i trvale udržitelný a ekologičtější. Má příjemnou vůni, je těžký, stabilní a pevný. Vybrat si jej můžete v různých odstínech a kresbách.

Rozhodněte se pro přírodní dekorativní kousky

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak naskočit na tento trend, je rozhodnout se pro přírodní dekorativní kousky v tónu tmavého dřeva. Představte si bohaté mahagonové příruční stolky nebo tmavé dubové police. Doporučuje se také myslet na menší prvky dřeva, kde detaily skutečně spojují váš design.Rozhodněte se pro židle a pohovky s nohama v tónu tmavého dřeva. Nebo vyměňte knoflíky, rukojeti a rámy obrazů za tmavší dřevěné verze.

Vyberte si výrazný kus nábytku

Velké police na knihy z tmavého dřeva, konferenční stolek z tmavého ořechu nebo bohaté hnědé moření na nábytek z borovice mohou pomoci vytvořit odvážný a výrazný akcent ve vaší domácnosti.

Tipy pro míchání světlých a tmavých tónů dřeva

Designéři i majitelé domů letos staví na smíchání světlých a tmavých tónů dřeva, aby vytvořily jedinečný vzhled. Tato kombinace vytváří komplexnější a bohatší paletu. Zde je návod, jak můžete ve svém designu úspěšně kombinovat různé tóny dřeva:

  •  Udržujte to v rovnováze – ujistěte se, že tóny dřeva budou vyvážené. Nepřehánějte to s estetikou tmavého dřeva. Namísto toho použijte v celém designu směs různých odstínů dřeva. Kromě toho se vyhněte shodným soupravám. Například, pokud máte komodu z tmavého dřeva, vyhněte se tomu, abyste měli naprosto stejnou sadu nočních stolků. Působí to totiž zastaralo. Namísto toho zvolte světlejší dřevo nebo jiný materiál, který doplní váš nábytek z tmavého dřeva.
  • Zkombinujte dřevo s jinými přitažlivými texturami – smíchejte své dřevěné kousky s jinými texturami, jako jsou vlněné přikrývky, kamenné dekorace, dlažba nebo závěsné rostliny. Ujistěte se, že zakomponujete několik dalších přírodních barev a textur, které pomohou vašim tmavým dřevěným tónům vyniknout, aniž by se staly nevýraznými nebo arogantními. Tmavé dřevo nabízí teplý a bohatý vzhled každé domácnosti. Trik je ovšem v tom, jak to vyvážit světlým dřevem a jinými materiály pro modernější vzhled. Pokud se však budete řídit těmito radami, určitě nešlápnete vedle.