Proč na malé firmy nejvíce dopadá vliv inflace?

Přidat na Seznam.cz

Malé a střední firmy mají v posledních letech velké finanční problémy. Inflace má negativní dopad na každého z nás, ale právě tito podnikatelé jsou na tom nejhůř. Na obrovské společnosti nemá příliš velký vliv, protože mají obrovské množství klientů. Proč jsou na tom menší podniky nejhůře? A jak dlouho tato situace bude ještě trvat?

Největší riziko jsou ceny energií

Dopravci a restaurace jsou na tom velmi špatně. Právě to jsou podniky, které potřebují k provozu velké množství energií. A vzhledem k tomu, že ceny hodně vzrostly, mají velké potíže. Bojovat proti tomu lze tím, že se firmě podaří získat ISO, které potvrzuje vysokou kvalitu produktů. To může přilákat hodně klientů, kteří vyrovnají vysoké náklady na energie.

Menší firmy navíc samy brzdí inflaci. Kdyby zvýšily ceny produktů podle cen energií a inflace, zákazníci by na tom byli ještě hůř. Dobrou pověst mezi lidmi firmě zajistí ISO 45001 o zajištění ochrany zaměstnanců. Díky lockdownu podle odborníků nemají firmy žádné rezervy a nyní kvůli inflaci hodně strádají. Brzy se může stát, že se ceny energií projeví i na cenách produktů. Potom to bude doopravdy zlé.

Inflace prodražuje také úvěry

Většina malých podnikatelů má nějaký úvěr. Díky tomu, že se úrokové sazby neustále zvyšují, se jejich problémy prohlubují. Splátky malých firem se dostávají na neuvěřitelné částky, které společně s vysokými provozními náklady často způsobují likvidaci celé společnosti. Malé a střední podniky jsou přitom velmi důležité pro lokální ekonomiku. Největší problémy pro firmy proto jsou:

  • vysoké ceny energií,
  • vysoké úrokové sazby,
  • nejistota do budoucnosti.

Vývoj inflace nemůže asi nikdy předpovídat, ale podle odhadů by se nyní měla zpomalit. Ceny energií by mohly v následujících měsících trochu klesnout a po nějaké době se možná sníží také úrokové sazby. Inflace nemůže stoupat do nekonečna. Všichni musíme tuto náročnou dobu překonat a připravit se na lepší časy, které nám jistě čekají.