Perský koberec jako investice? Rozhodně!

Přidat na Seznam.cz

Jsou dekorací v domácnosti, ale také investicí. Bavíme se samozřejmě o ručně vázaných perských kobercích, nikoliv o těch vyráběných strojově. Ty takovou hodnotu nemají, tak si dávejte pozor, ať se nenapálíte a nekoupíte za velké peníze strojově zhotovený kus.

Orientální koberce můžete koupit, používat ho v domácnosti a po několika letech prodat za v podstatě stejnou cenu. Samozřejmě za předpokladu, že nejsou poškozené či opotřebované.

Proč jde o dobrou investici?

Důvodů je rovnou několik. Všechny perské koberce jsou vyráběné výhradně ručně, od stříhání ovcí až po tkaní. To znamená, že výroba každého kusu trvá dlouho, ale každý kus je jedinečný a odlišný od jakéhokoliv jiného. Variace může být velmi jemná, ovšem rozdíl najdete prostě vždy.

U strojově vyráběných koberců si můžete být zcela jistí, že najdete ještě několik stejných kusů. Tím ztrácí na lukrativnosti.

Podle čeho takový koberec vybrat?

Jestliže koberec kupujete s vidinou investice, musíte být dvojnásobně opatrní. V prvé řadě byste se měli podívat na jeho celkový stav. Je měkký a poddajný, nebo tuhý a křehký? Pokud jeden roh ohnete a uslyšíte, jak praská, je zřejmé, že je velmi starý. To ale samo o sobě není problém. Čím starší koberec, tím vyšší hodnota, je-li tedy dobře udržovaný a nepoškozený.

Za druhé zkontrolujte kvalitu hedvábí nebo vlny a kvalitu uzlů. Čím kvalitnější vlna nebo hedvábí, tím déle koberec vydrží. Pro investici jsou také lepší koberce s živými barvami a jedinečnými vzory než nějaké obyčejné.

Nechte si raději poradit od specialistů

Každý dobrý obchod s kvalitními orientálními koberci vám nabídne pomocnou ruku a s výběrem vhodného koberce pomůže. Spojte se třeba s profesionály z obchodu Buchara. Prodávají turecké, nomádské, turkmenské, íránské nebo pákistánské koberce. Rádi vám pomohou s výběrem i z hlediska toho, co by se hodilo k vám do interiéru.