Jaký je rozdíl mezi MS Outlookem a Exchange? 

Přidat na Seznam.cz

Hledáte to pravé pro správu e-mailů a nevíte, jakou aplikaci zvolit? Rozhodnutí záleží na potřebách vaší firmy. Zvážit můžete cloudové řešení Microsoft Outlook v rámci Office 365 nebo serverový produkt Microsoft Exchange. Jaký je mezi nimi rozdíl? 

Co je Microsoft Outlook? 

Microsoft Outlook je jednou z nabízených aplikací Microsoft Office 365. Při zakoupení této licence získáte také Word, Excel, PowerPoint, OneDrive, Teams a další. Office 365 pak představuje cloudovou verzi sady Microsoft Office, funguje tedy na serverech hostovaných po celém světě. 

Outlook se primárně využívá ke správě e-mailů, obsahuje ale také kalendář, kontakty, úkoly a poznámky. Tento e-mailový klient navíc podporuje cloudové služby Microsoft OneDrive, tím získáte synchronizaci a možnost připojování souborů z cloudu k e-mailům. 

Co je Microsoft Exchange? 

Exchange patří také mezi produkty společnosti Microsoft, a stejně jako Outlook slouží zejména ke správě elektronické pošty, úkolů a kalendářů. Jde tedy hlavně o poštovní server s efektivní správou pracovního nebo školního e-mailového účtu, který funguje na Microsoft Exchange Serveru. Jedná se tak o hostovaný e-mail pro firmy a jiné organizace, který poskytuje zabezpečený přístup z téměř jakéhokoliv webového prohlížeče či zařízení. Online Microsoft Exchange vám navíc umožní oprostit se od instalování aplikace a zůstat pouze online. 

Jaký je rozdíl mezi Microsoft Outlookem a Exchange? 

Outlook není to samé jako Exchange. Exchange je serverový produkt sloužící k přijímání a ukládání e-mailů a dalších dat, a to ať už pro jednotlivce, nebo celou společnost. Naopak Outlook je softwarový produkt, který jednotliví uživatelé využívají pro přístup ke své poštovní schránce. Tato poštovní schránka bývá uložená na Exchange Serveru. 

Exchange umožňuje firmám provozovat vlastní e-mailový server a poskytovat zaměstnancům bezpečný přístup k e-mailovým službám. Outlookem rozumíme e-mailového klienta, který slouží k odesílání, přijímání a správě e-mailů, kontaktů, kalendářů a úkolů. Nicméně v praxi se často používají společně – Outlook tak slouží jako klient pro přístup k poštovní schránce serveru Microsoft Exchange. 

I tak mezi Microsoft Exchange a Outlookem (neboli Microsoft Office 365 obecně) najdeme některé klíčové rozdíly: 

1. Cena 

Office 365 nabízí možnost měsíčního předplatného. Nemusíte tak vynakládat velké počáteční investice, z dlouhodobějšího hlediska to však znamená neustálé náklady. Naopak Exchange Server je spíše jednorázová investice

2. Škálovatelnost           

Office 365 nabízí velkou škálovatelnost – jedná se o cloudový produkt, své předplatné tak můžete kdykoliv upgradovat. Pro upgrade Microsoft Exchange budete muset investovat do dalšího hardwaru. 

2. Přizpůsobitelnost 

Microsoft Outlook pokrývá základní potřeby uživatelů, interní Exchange Server umožňuje větší přizpůsobení konkrétním potřebám

Exchange Server i Outlook od Office 365 mají své výhody. Pokud preferujete práci v cloudu, může být pro vás nejlepší volbou právě Outlook. Jestli hledáte variantu přizpůsobenou vašim potřebám umístěnou na serveru, pak si vyberte Exchange. 

Správu poštovních serverů můžete nechat i na externí firmě. Ta pro vás připraví e-mailové schránky na dedikovaném serveru, nebo pokud už poštovní server máte, pomůže vám s jeho přesunem a zařídí kompletní správu. Ušetříte tak čas i náklady na nákup licencí a v jakoukoliv denní dobu se můžete obrátit na podporu.